Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina sisepõgenikud Berdjanskis said eestlastelt abi

Ida-Ukraina põgenikud Novoazovski piiripunktis, Donetski oblastis.
Ida-Ukraina põgenikud Novoazovski piiripunktis, Donetski oblastis. Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

MTÜ Eesti Pagulasabi toimetas Ukraina sisepõgenikele uue koguse humanitaarabi, mis on soetatud Eesti inimeste käest kogutud rahaliste annetuste ja välisministeeriumi toetuse eest.

Seekord jagati abi peamiselt Zaporižžja oblastis asuvas Tartu-suuruses Berdjanski linnas, kuhu on Mariupoli vahetu läheduse tõttu põgenenud ligi 14 000 inimest. Põgenike suure arvu tõttu ei suuda kohalik omavalitsus tekkinud olukorraga toime tulla ja kõiki abivajajaid iseseisvalt toetada.

Kokku aidati Berdjanskis 70 sisepagulaste perekonda, viies neile hügieenitarbeid, sooje tekke, voodipesu, rätikuid, lastele jalanõusid, riideid ja toitu. Iga perekond sai ka meditsiinipaki kergete ravimitega talviste haiguste leevendamiseks.

Lisaks soetati linna peamisesse sisepõgenikke majutavasse ühiselamusse elektripliidid ja keedukannud, millest tunti kohapeal suurt puudust. Ühiselamu elanikele jagati ka Naiskodukaitse kudumiskampaania raames kootud kindaid ja sokke.

Väiksemas koguses viidi abi Zaporižžja linna, soetades sealsesse vastselt ÜRO poolt renoveeritud ühiselamusse paigutatud põgenikele padjad. Abi jagamisel eelistati lastega üksikvanemaid, lasterikkaid peresid ning eakate või puudega inimestega peresid, abi saavad pered tehti kindlaks koostöös kohalike omavalitsuste ja mittetulundusühingutega.

"Zaporižžja linnas on olukord sisepõgenikega mõnevõrra stabiliseerunud ja toitu, riideid ja hügieenitarbeid praegu jagub", kommenteeris kohapealset olukorda Berdjanskis abi jagamas käinud MTÜ Eesti Pagulasabi juhatuse esimees Kristina Kallas.

"Kriitilisem on aga probleem väiksemates linnades, mis asuvad vahetult Donetski oblasti piiri ääres ja kuhu on külmadega ning uuesti intensiivistunud sõjategevuse tõttu saabunud suurem hulk põgenikke. Eriti traagiline on aga olukord Luhanski ja Donetski oblastites endis, kuhu abi jõuab veelgi vähem."

Et abi toimetada ka kõige kehvemas olukorras olevate inimesteni, sõlmis Eesti Pagulasabi koostöölepingu kohaliku partneriga, kelle abiga toimetatakse Donetski oblasti küladesse toidupakke, millest jätkub ühele perele üheks kuuks.

Kolm saadetist ravimite ja hügieenitarvetega lähevad peatselt teele ka Luhanski oblastis asuvatele lastekodudele, mida ei ole tänase päevani ära evakueeritud. Varasemalt on Eesti Pagulasabi humanitaarabi andnud Zaporižžja, Melitopoli ja Dnepropetrovski linnades.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: