Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti parlament kiitis heaks kolme bioloogilise vanemaga laste sündimise

{{1422965546000 | amCalendar}}
Foto: Wikimedia Commons

Briti parlament kiitis täna esimese riigina heaks meditsiiniprotseduuri lubamise, mille tulemusena võiks tulevikus sündida ka lapsi, kellel on kolm bioloogilist vanemat - kaks ema ja üks isa.

Meetod, kus kasutataks kolme inimese DNA-d, võimaldaks ära hoida raskete geneetiliste haiguste, näiteks mitokondriaalsete haiguste, ülekandumist emalt lapsele, vahendas BBC.

Hääled jagunesid parlamendis ülekaalukalt uudse tehnoloogia poolt, seda pooldas 382 rahvasaadikut ning vastu oli 128. Seaduseelnõu peab heaks kiitma ka lordide koda. Kui ka sealt tuleb pooldav otsus, siis võiks esimene seesugune beebi sündida juba järgmisel aastal. Arvatakse, et ülemkoda kiidab seaduseelnõu sarnaselt alamkojale heaks.

Tänase arutelu käigus ütlesid Briti poliitikud, et tehnoloogia on perede jaoks kui "valgus pimeda tunneli lõpus". Suurbritannia on nüüd esimene riik, kus on loodud seadus, mis võimaldab kolme inimese DNA-ga last saada.

Selline meditsiinitehnoloogia aitaks Suurbritannias igal aastal umbes 150 last soovivat paari. Ema liini pidi päritavad mitokondriaalsed haigused puudutavad maailmas 6500 lapse kohta umbes ühte last.

Paraku on küsimus tekitanud palju vaidlusi eetika üle ning mitmed kõrged vaimulikud ja kirikuringkonnad on kutsunud üles seadust mitte vastu võtma. Näiteks rooma-katoliku ja anglikaani vaimulikud on märkinud, et tegu oleks ohtliku ja ebaeetilise meetodiga, muuhulgas eeldaks see ka embrüo surmamist.

Kriitikat on tulnud ka mujalt, näiteks organisatsioon Human Genetics Alert leiab, et selle meetodi heakskiitmine võib ületada olulise põhimõttelise piiri ning viia olukorrani, kus lapsi hakataks tulevikus üha rohkem geneetiliselt "disainima", et nad oleksid ilusamad, targemad ja haigustest vabad.

Samas meditsiinieetik dr Gillian Lockwood juhtis tähelepanu, et tegelikult pole tegu otseselt 3 vanemaga katseklaasi viljastamisega, pigem käib jutt 2,001 vanemast. "Tegelikult mõjutatakse ainult 1 protsendist genoomist vähem kui kümnendikku. See ei määra seda, kes me tegelikult geneetiliselt oleme. See ei mõjuta kasvu, silma värvust, vaimseid võimeid, musikaalsust vms. See laseb lihtsalt "patareidel" normaalselt töötada," rääkis ta BBC-le.

Ka mitmed teised meditsiiniringkondade esindajad on protseduuri eetiliseks nimetanud.

Briti valitsus põhimõtteliselt toetab seadusemuudatuse vastuvõtmist, kuid kuna tegu on eetilise küsimusega, on alamkoja liikmetele antud vaba voli otsustamiseks ning parteidistsipliini ei järgita.

Toimetaja: Laur Viirand, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: