TTÜ vanemteadur: oleme andnud käest võimaluse turgutada oma majandust ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna Tehnikaülikooli vanemteaduri Tõnn Talpsepa hinnangul peaks Eesti hakkama samuti oma võlakirju emiteerima. Seda mitte tehes oleme tema sõnul andnud käest võimaluse oma majandust turgutada.

 

"Võlakiri iseenesest on laen nagu laen ikka. Muidu võtab riik panga käest laenu, pank kirjutab lepingu valmis, kirjutavad pooled alla. See on ka nagu võlakiri. Riigi võlakiri on see, et mitte pank ei kirjuta neid tingimusi, vaid riik saab ise sõna sekka öelda, mis tingimused ta sinna kirjutab. Ja ta ei kirjuta siis enam ühte suurt lepingut, vaid teeb ühe lepingu mitmeks tükiks. Ja siis ta üritab need mitu lepingut sõlmida mitte enam ühe pangaga, vaid suurema hulga pankade ja erinevate finantsasutustega," seletas Talpsepp "Terevisioonis".

Põhieelis oleks tema sõnul see, et enam ei ole ühte vastaspoolt ja saab dikteerida rohkem tingimusi. "Näiteks suurematel riikidel oleks teoreetiliselt võimalus saada ka laen odavamalt võlakirjade näol."

Et Eesti võlakirju emiteerinud ei ole, näitab Talpsepa hinnangul meie konservatiivsust. Ta ütles, et siiamaani on püütud meie võlataset hoida kontrolli all ja on võetud vastu otsus olla ettevaatlikud.
"Meil küll võiks olla auto, millega saab sõita, aga tegelikult majanduslikult otstarbekam võib olla meie väikeste sõitude puhul taksot kasutada. Autoga võib juhtuda õnnetus, me võime sõita selle katki ja peame jooksvaid kulusid ka kandma. Samas auto omamine paindlikkust lisaks," tõi Talpsepp kujundliku näite.

Talpsepp rääkis, et üsna suure tõenäosusega täidab võlakirjade emiteerimine ka oma eesmärki.

USA ja Euroopa võlakirjaturge võrreldes, ütles Talpsepp, et USA-s on need aktiivsemad. "Seal kaubeldakse ka ettevõtete võlakirjadega natuke rohkem. Euroopas on see natuke killustatum. Lisaks on pangalaenude kasutamise osakaal suurem. Seetõttu ka võlakirjade ostmine ei pruugi nii palju majandust Euroopas tervikuna elavdada."

Talpsepp rääkis, et Eesti olukord ei ole selles osas väga hea, sest meil võlakirju ei ole. Kui oleks, siis me saaksime need tagasi osta. Ehk selle asemel, et valitsus maksaks intressi pankadele, maksaks ta seda hoopis sisuliselt enda keskpangale.

"Me oleme sellega hiljaks jäänud. Isegi kui nüüd emiteerida võlakirju, siis me ei saaks kõiki tagasi osta. Üldises plaanis me oleme andnud käest ära võimaluse otseselt turgutada oma majandust," lausus ta.

Sisuliselt tähendab see Talpsepa sõnul seda, et me hakkame turgutama hoopis teiste riikide majandust.

Ta lisas, et siiski võiks Eesti hakata võlakirju emiteerima. "Me ei saaks seda täies ulatuses ära kasutada, aga meile jääks endiselt teatav võimalus," märkis ta.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: