Mongoolias korraldati SMS-rahvahääletus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ojuu Tolgoi vasekaevandus Lõuna-Gobi kõrbes
Ojuu Tolgoi vasekaevandus Lõuna-Gobi kõrbes Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Mongoolia uus peaminister Tšiediin Saihhanbileg korraldas seniolematu tekstsõnumitega rahvahääletuse otsustamaks, kas laiendada kasinusmeetmeid või kiita majanduskasvu saavutamiseks heaks välisinvesteeringud suurtesse majandusprojektidesse, nagu näiteks Ojuu Tolgoi vasekaevandus.

Hääletada võis igaüks, kellel oli mobiiltelefon, millega saab tekstsõnumeid saata, vahendasid Reuters jt.

Hääletamisviis ei olnud päris demokraatlik, sest hääletada sai iga telefoniga. Mongoolias on umbes 3 miljonit elanikku, aga 3,31 miljonit mobiiltelefoni.

Kokku anti 302 008 häält, millest 56,1% toetasid Ojuu Tolgoi laiendamist, 43,9% aga olid "majandusdistsipliini tugevdamise poolt", teatas peaministri pressiesindaja oma avalduses.

Mongoolia majanduskasv oli veel 2011. aastal kiire, kuid hiljem on see aeglustunud. Mongoolias on saanud valdavaks mõte, et maa suured loodusvarad peaksid kuuluma rahvale. Peaminister Saihhanbileg on pooldanud välisinvesteeringuid.

Suurimad investeeringud on teinud naaberriigid Venemaa ja Hiina. Investeeringud kahanesid mullu 74%.

Mongoolias on SMS-rahvahääletusi korraldatud ka varem, kuid mitte riiklikes küsimustes. Näiteks hääletati pealinnas Ulaanbaataris autoliikluse piiramise üle, et vältida ummikuid.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: