Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kolm aastat Ühendkuningriigis paos olnud Galojan konvoeeriti kodumaale ja viidi vanglasse

{{1423114843000 | amCalendar}}
Anna-Maria Galojan
Anna-Maria Galojan Autor/allikas: PM/Scanpix

Eesti Euroopa Liikumise MTÜ juhina ligi 60 000 euro omastamise eest aastaid tagasi vangi mõistetud, kuid Eestist Suurbritanniasse pagenud Anna-Maria Galojan konvoeeriti täna kodumaale.

Täna õhtul konvoeeris politsei ta Tallinna vangla vastuvõtuosakonda. "Kõigile saabuvatele kinnipeetavatele tehakse esmalt arstlik tervisekontroll, tehakse kindlaks tema riigikeele oskus ja võetakse üldandmed (elukoht, haridus, perekonnaseis jne). Kinnipeetav fotografeeritakse, temalt võetakse sõrmejäljed ja DNA-proov ning väljastatakse vangla riietus," ütles justiitsministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik ERRi uudisteportaalile.

"Hiljemalt kolme kuu möödudes toimetatakse ta Harku vanglasse, kus ta kannab karistust sarnastes tingimustes nagu kõik naissoost süüdimõistetud," lisas Tuulik.

Briti kõrgem kohus otsustas Anna-Maria Galojani mullu novembri lõpus Eesti võimudele üle anda, kuid Galojan vaidlustas selle otsuse. Ühendkuningriigi ülemkohus ei võtnud tänavu jaanuari lõpus Galojani taotlust arutusele.

Galojani süüdimõistmine

Eestis jõustus Galojani süüdimõistmine 2012. aasta 18. jaanuaril, kui riigikohus ei võtnud tema kaitsja vandeadvokaat Sven Sillari kaebust arutusele.

Seetõttu jäi jõusse 2011. aasta 17. oktoobril Tallinna ringkonnakohtus langetatud otsus, millega jäeti Galojani süüdimõistmine ja talle mõistetud vanglakaristus muutmata.

Ringkonnakohus mõistis Galojanilt toona välja ka 2011. aasta 3. oktoobri seisuga MTÜ Eesti Euroopa Liikumise kasuks viivised summas 17 658,17 eurot.

2011. aasta mais mõistis Harju maakohus Galojani süüdi suures ulatuses omastamises ja võltsitud dokumendi kasutamises ning karistas teda ühe aasta ja 10 kuu pikkuse vangistusega, millest tal tuleb vanglas kohe ära kanda viis kuud.

Kohus mõistis Galojanilt välja tsiviilhagi katteks 47 956,29 eurot ning võttis talt lisakaristusena kolmeks aastaks õiguse tegutseda juriidiliste isikute juhtorganites.

Vastavalt Harju maakohtu määrusele pidanuks Galojan minema vanglasse karistust kandma hiljemalt 2012. aasta 7. veebruari hommikul, kuid seda ta ei teinud, sest oli Eestist lahkunud.

Süüdistus

Süüdistuse järgi kasutas kunagine reformierakondlane Galojan ära ligipääsu MTÜ rahalistele vahenditele ja kasutas omaks tarbeks üle 930 000 krooni ehk 59 438 eurot. Uurimisandmetel kasutas Galojan tihtipeale ühingu pangakaarti oma isiklike ostude eest tasumiseks.

Samuti andis Galojan ühingu raamatupidajale korraldusi oma arvete tasumiseks või esitas kuluaruandeid, milles näitas nagu oleks ta kulutusi teinud ühingu heaks, kuigi tegelikult kasutas seda oma tarbeks, märkis süüdistus.

Süüdistus tõi välja, et Galojan tasus ühingu rahaga oma riiete, ehete, hinnaliste aksessuaaride ja jalatsite eest, samuti käis ta ühingu raha eest ilusalongis ja reisil. Muuhulgas ostis ta MTÜ vahendite arvel ka hulgaliselt kinkekaarte, mida ta kasutas ise erinevates kauplustes tasumisel.

Süüdistuse kohaselt tekitas Galojan ühingule kahju kokku 930 743 krooni 59 485 eurot. Pärast skandaali puhkemist 2007. aasta sügisel hüvitas Galojan ühingule 125 000 krooni ehk 7989 eurot.

Reformierakonna noortekogu endisest välissekretärist Galojanist sai Eesti Euroopa Liikumise juht 2007. aasta juunis, kuid ta sunniti ilmnenud minetuste tõttu kohalt lahkuma juba sama aasta septembris.

2007. aasta 21. juunil teatas Eesti Euroopa Liikumine pressiteatega Galojani valimisest ühingu juhatajaks ning nimetas teda tugevaks eksperdiks EL-i energia- ja naabruspoliitika valdkonnas. "Uue juhataja prioriteetideks organisatsiooni juures on kodanikuühiskonna kaasamine Euroopa poliitikate kujundamisse," märkis ühing.

Galojan kinnitas toona, et ta on seadnud oma esmasteks tööülesanneteks organisatsiooni jätkusuutliku arengu tagamise ning suurema tähelepanu pööramise euroopalikele väärtustele nagu tolerantsus ja austus erinevate ühiskonna gruppide vahel.

Äriregistri andmetel kuulus Galojan Reformierakonda 2000. aasta 7. maist kuni 2008. aasta 1. jaanuarini.

Toimetaja: Marek Kuul, Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: