Rasmussen: Putin võib katsetada hübriidsõda ka Balti riikides ({{commentsTotal}})

Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh Rasmussen Autor/allikas: AP/Scanpix

NATO eelmise peasekretäri Anders Fogh Rasmusseni arvates võib Venemaa president Vladimir Putin kasutada hübriidsõja meetodeid Balti riikide vastu, et testida NATO 5. artikli vettpidavust.

Rasmusseni hoiatas ajalehele The Daily Telegraph antud intervjuus, et Putinil on ambitsioone, mis ulatuvad Ukrainast kaugemale ja mille hulka kuulub ka NATO proovilepanek Balti riikide kaitsmise küsimuses.

Kremli tõeline eesmärk on Rasmusseni sõnul NATO ühtsuse õõnestamine ja Venemaa ülemvõimu kehtestamine kõikjal Ida-Euroopas.

"Asi pole Ukrainas. Putin tahab muuta Venemaa uuesti globaalseks suurvõimuks," nentis Rasmussen. "On suur tõenäosus, et ta sekkub Balti riikides, et testida NATO 5. artiklit," lisas ta.

"Putin teab, et kui ta ületab punase joone ja ründab NATO liikmesriiki, siis ta võidetakse. Olgem selles osas täiesti kindlad. Kuid ta on hübriidsõja spetsialist," jätkas Rasmussen.

NATO eelmise juhi arvates on peamiseks ohuks, et Venemaa tekitab suuri venekeelseid kogukondi omavates Eestis või Lätis konflikti, kuhu sekkuvad nn rohelised mehikesed ehk erladusmärkideta Vene sõdurid. Selline intsident võib tekitada vähem kindlameelsetes NATO liikmesriikides kiusatuse juhtumi piisava tähelepanuta jätta või siis lähtuda oma Kremli-meelsetest sümpaatiatest nagu on oht Ungari või Kreeka puhul.

Mis Ukrainat puudutab, siis on Rasmusseni arvates Putini esmane eesmärk luua Donbassis külmutatud konflikt, mitte vallutada kogu Ukrainat. "Ta tahab lihtsalt vett keemas hoida," sõnas NATO eksjuht.

Rasmusseni arvates peab NATO nendele ohtudele vastu astuma kiirreageerimisüksuste tugevdamisega. "See on aga väga kallis. Ainult mõned liikmesriigid saavad seda endale praegu lubada."

Selle põhjuseks on asjaolu, et Euroopa riigid on oma kaitsekulutusi järjekindlalt vähendanud ning ilma USA abita ollakse mitmes küsimuses üsna jõuetud. Samal ajal aga on Venemaa oma sõjaväge pidevalt moderniseerinud.

Artiklis märkis Rasmussen ka seda, et Kremli väidetes, nagu oleks Lääs kuidagi murdnud oma lubadust pärast Külma sõda Ida-Euroopasse mitte liikuda, pole mingit tõepõhja. "Mingit sellist lubadust pole kunagi antud. See on puhas propaganda," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: