Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: Vene eksperdid reageerisid Eesti sõjalisele kindlustamisele ähvardustega

{{1423228093000 | amCalendar}}
Foto: ERR

NATO kaitseministrite kohtumisel Brüsselis jõuti eile otsusele kiirreageerimisvägede suurendamises 30 000 sõjaväelaseni, muu hulgas tuleb Eestisse rahvusvaheline staap. Moskvas reageeriti täna sellele väga ägedalt.

Vene ekspertide hinnagul võivad NATO, USA – alliansi tugevaima liitlase – ja ka Balti riikide endi provokatiivsel käitumisel olla tõsised tagajärjed, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Heakene küll, ameeriklased hakkavad sõdima selle kohutava Venemaaga ja annavad talle ehk löögi. Aga mis saab teist? Mis teist saab? Teist sõidavad üle Ameerika tankid ja pärast ehk jälle Vene tankid - või vastupidi, kuidas soovite. Kuid fakt on see, et nii ühed kui teised sõidavad teist üle - ühele või teisele poole. Teist ei jää enam midagi järele. Kas see on õnn, mille poole te püüdlesite?" niisuguse avaldusega tuli täna Moskvas välja poliitilise konjunktuuri uurimiskeskuse peadirektor Sergei Mihhejev.

Mihhejev jätkas oma sõnavõttu, öeldes, et ameeriklased tahavad korraldada Euroopas suurt sõda. "Raske öelda, kes selles võidab, kuid kindel on see, et Euroopa kindlasti kaotab. Need maad, mis on Lääne tsivilisatsiooni piiririigid, hävitatakse. Sellega nende rahvuslik ajalugu lõpeb," teatas ta.

Ühiskondlik-poliitiliste uuringute keskuse direktor Vladimir Jevsejev, kes samuti täna hommikul uudisteagentuuris Rossija Segodnja korraldatud arutelul osales, ütles, et ei usu, et NATO artikkel 5 Balti riikide puhul kunagi kasutama hakatakse.

"Balti riikide jaoks on tõesti NATO artikkel viis olemas, kuid mina kui sõjandusekspert võin teile öelda järgmist - kui rääkida võimalikust Venemaa ja NATO vahelisest konfliktist, siis tuleks see tuumarakettidega," rääkis Jevsejev rahvusringhäälingule antud intervjuus.

Ta märkis, et USA jaoks tekib kohe küsimus, mida ollakse valmis mille vastu vahetama. "Kas USA on nõus vahetama Los Angelese Tallinna vastu? Ma olen Tallinnas käinud ja mulle see linn väga meeldib. Kuid võin öelda, et USA ei vaheta Los Angelest Tallinna vastu vaatamata kogu oma armastusele Balti riikide suhtes," avaldas Jevsejev arvamust.

Jevsejev lausus, et ta väga ei sooviks, et Balti riigid saaksid USA mängus "vahetusrahaks". "Ukrainast on praegu saanud USA tööriist. Kuid ma ei sooviks, et Balti riigid ise annaksid end ameeriklaste kätesse ja neid kasutataks võõrastes mängudes vahetusrahana," ütles Jevsejev.

Toimetaja: Madis Järvekülg, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: