Tiidus holokausti-näitusest: siin on küsimus empaatiavõimes

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Urve Tiidus. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kultuuriminister Urve Tiiduse hinnangul on Tartu kunstimuuseumis oleva holokausti-teemalise näituse üle otsustamisel küsimus empaatiavõimes.

"Tartu Kunstimuuseumis ülal olev näitus on toonud ministri lauale väga tõsise avalduse Eesti juudi kogukonnalt. Selles väljendatakse sügavat nördimust holokausti ja selle kohutava inimsusevastase ajalootragöödia kunstilise tõlgendamise üle näitusel "Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest". Näituse sünnitatud reaktsioon ja vallandunud debatt ühiskonnas suunavad meid taas ja taas küsima, kus on kunstis kunsti piirid," ütles Tiidus ministeeriumi pressiteates.

"Loodan, et Tartu kunstimuuseum võtab kuulda juudi kogukonna arvamust ja otsustab, kas näitusel esitatud videod on tänases kontekstis väljunud vaatajate jaoks kaasaegse kunsti piiridest," jätkas minister.

"Isiklikult minu jaoks on siin küsimus empaatiavõimes," nentis Tiidus. "Homme on mul kavas kohtumine Eesti juudi kogukonna esindajatega eesotsas proua Alla Jakobsoniga, et nendel teemadel avatult arutada."

Eesti Juudi Kogukond tegi täna avaliku pöördumise Eesti riigijuhtidele, et Tartu Kunstimuuseumi näituselt “Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest” eemaldataks kaks videot, mis kogukonna hinnangul naeruvääristavad mälestust holokaustist ja selle tragöödia ohvreid.

"Pean silmas vähemalt kahte neist, nimelt Poola autori Artur Żmijewski kaht videot – «Kullimäng», kus rühm alasti inimesi rõõmsalt mängivad Aushcwitzi koonduslaagri gaasikambris, ja «80064», kus kunstniku pealekäimisel nõustub 92-aastane Auschwitzi endine vang mehe käsivarrele koonduslaagris tätoveeritud numbrit värskendama," selgitas Eesti Juudi Kogukonna esinaine Alla Jakobson.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: