Alla Jakobson: minu poole pöördusid ka Vene kanalid, kuid ma vastasin neile eitavalt

Foto: ERR

Eesti juudi kogukonna esinaine Alla Jakobson ütles, et viimastel päevadel on seoses Tartu nn holokausti-näitusega tema poole pöördunud intervjuusoovidega ka mitmed Vene kanalid, kuid ta on neile põhimõtteliselt eitavalt vastanud.

Selliste teemadega nagu holokaust peaks Jakobsoni arvates tegelema pigem ajaloomuuseum või okupatsioonide muuseum. "Minu meelest Tartu Kunstimuuseum võttis enda peale natuke liiga palju. See teema on väga raske. Ta on väga tundlik," rääkis Jakobson ETV saates "Ringvaade".

Jakobson võttis enda sõnul ühendust kultuuriministeeriumiga eelkõige selleks, et tehtaks mingid järeldused. "Ma ei nõudnud seda, et võetaks maha. Ma tahaksin, et saadaks aru minu valust ja selle peale reageeritaks."

Jakobson juhtis tähelepanu, et eesti juudi kogukonnas on inimesi, kellel vanemad või vanavanemad hukkusid holokaustis. "Kuidas ma vaatan neile silma? Mis ma neile ütlen? Et teate, see on lihtsalt selline väike nali, tuli noor kunstnik, naisterahvas, tahtis teha, kas nime endale või... Ma ei oska öelda."

Küsimusele, kuidas talle tundub, kuidas Eestis praegu juutidesse suhtutakse, vastas Jakobson pikemalt.

"Kui ma vaatan praegu seda, mis toimub internetis, siis tundub, et ei armastata," alustas ta. "Kuidas solvatakse meid, kuidas meist räägitakse. See on kohutav. Ma ei kujuta ette, et ma endale lubaks kas või kunagi või kas või kellegi vastu nii rääkida. Mu vanavanemad elasid Eestis, mu vanemad elasid Eestis, mina elan Eestis, mu lapsed elavad Eestis. Miks?"

Samas tunnistas Jakobson, et reaalses igapäevaelus pole Eestis keegi temasse rahvuse pärast halvasti suhtunud. "Ma olen töötanud elu aeg eesti kollektiivis ja mitte iialgi, mitte kunagi pole midagi halba öeldud. Mul on sõbrad eestlased, mul on sõbrad venelased ja ma üldse sellest ei räägikski. Ma olen ju kohalik inimene, ma olen ju siin kasvanud ja siin elanud. Mul on ju absoluutselt eesti inimese psühholoogia ja seetõttu ma ei saagi aru, kuidas see võib nii olla," selgitas ta ja lisas, et paraku selle näitusega ületati siiski teatav piir.

"Alati, kui minult küsitakse - tulevad külalised välismaalt - küsitakse, kuidas siin on. Ma alati ütlen, et riik suure austusega suhtub juudi kogukonda ja ma arvan, et kui homme keegi tuleb minu juurde, siis ma vastan sama, sest mul on piinlik Eesti eest, kui ma hakkan rääkima seda, mis siin toimub viimased päevad. Mul on lihtsalt piinlik ja ma kunagi sellest ei räägi. Viimaste päevade jooksul neli-viis korda helistasid mulle Venemaa kanalid, et ma annaksid intervjuud. Aga mitte iialgi ei anna nendele intervjuud, sest see, mis on meil kodus, ma arvan, et me saame ise otsustada, kuidas edasi," jätkas Jakobson.

Praegune Tartu Kunstimuuseumi otsus näidata neid kaht meelepaha põhjustanud tööd vaid siis, kui keegi külastaja neid eraldi näha soovib, pole Jakobsoni arvates mingi sisuline lahendus. "Kas see ei ole naeruväärne, et sa näitad passi, et sa oled 18, siis vajutad nupule ja võid vaadata. Me ei vaata pornofilmi, vaatame midagi muud. Seepärast mina arvan ja olen veendunud, et asi üldse pole kultuuriga seotud, vaid selles, et nii ei tohi näidata holokausti ohvreid. Ja mitte ainult holokausti ohvreid," lausus ta ja nentis, et see on eelkõige moraali ja eetika küsimus.

"Mina arvan, et see on nagu muinasjutt alasti kuningast. Keegi lihtsalt ei võta enda peale ja ei julge tõusta ja öelda: "See ei ole kunst"," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: