Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valimiste järel on oodata tööjõu maksukoormuse vähenemist

Foto: Postimees/Scanpix

Kui vaadata erakondade maksupoliitilisi lubadusi eelseisvateks valimisteks, võib öelda, et hoolimata tulevase koalitsiooni koosseisust on oodata tööjõu maksukoormuse vähenemist.

Tulumaksuvaba miinimumi lubavad tõsta kõik täisnimekirjaga parlamenti kandideerivad erakonnad, erinevus on vaid numbri suuruses. Reformierakond tõstaks selle 300-ni 2019. aastaks, IRL muudaks maksuvabaks 500 eurot kuni 846-eurose palga saajatele ning Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid seoksid selle suuruse astmelise tulumaksu skeemiga. Vabaerakond kasvataks maksuvaba miinimumi 500 euroni ja EKRE võrdustaks selle alampalgaga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sotsiaalmaksu osas lubavad ettevõtete kulusid vähendada samuti kõik erakonnad. 33-protsendilise sotsiaalmaksu langetaks Reformierakond 2 protsendi võrra, IRL paneks sellele lae kolmekordse keskmise palga tasemel. EKRE ja Sotsiaaldemokraadid alandaksid sotsiaalmaksu piiratud töövõimega inimestele ning sotsiaaldemokraadid alandaksid seda ka väljaspool Harjumaad elavatele inimestele. Sotsiaalmaksu erandeid lubab ka Keskerakond, kuid ei täpsusta milliseid.

Praxise analüütik Magnus Piirits juhib tähelepanu, et sotsiaalmaksu langetamine on ühe ettevõtte jaoks aastas väike kokkuhoid, kuid kulu riigieelarvele märkimisväärne. Piirits teeb näite 1-protsendilise maksulangetusega.

"See tähendab ühele keskmisele ettevõttele, kus on seitse töötajat, seda, et ta hoiab aastas kokku 1000 eurot, mis ei ole niivõrd suur. Aga samas riigieelarves tähendab seda, et tulusid on umbes 70 miljonit vähem," selgitas Piirits.

Piirits lisab ka, et sotsiaalmaksu langetamise lubadustest ei saa aru, kas see tuleks ravi- või pensionikindlustuse arvelt.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: