Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti saadik Kiievis: küsimus on selles, kas Putin paneb oma allkirja alla või mitte

Foto: Postimees/Scanpix

Minskis kestavad neljapoolsed läbirääkimised Ida-Ukrainas rahu saavutamiseks. Eesti suursaadik Ukrainas Sulev Kannike ütles, et mingi rahudokument sealt kindlasti tuleb, aga oluline küsimus on see, kas Venemaa president Vladimir Putin paneb oma isikliku allkirja sinna alla või mitte.

Riigijuhtidega on kõnelustel ühinenud ka kõikide riikide välisministrid. Kannike ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et nii on seepärast, et tõenäoliselt pannakse Minskis rahudokumendi sisu paika.

"Selleks on ju vaja kõrgetasemelisi nõunikke. On selge, et mingi dokument tuleb. Esimene küsimus on see, et mis vormis see tuleb, kas president Putin paneb oma isikliku allkirja millelegi alla. Kui on isikliku allkirjaga, siis on see siduvam, kui on ühisavalduse osa või lisa, siis juba tekivad esimesed kahtlused.

Kui tuleb ühisdokument, eeldaks, et sel juhul tuleb ka rahu, kas või vaherahu vormis. Lähema 24 tunni jooksul sel juhul tõenäoliselt siis kuulutatakse järjekordne relvade vaikimine välja – on räägitud kella kümnest homme hommikul. On ka räägitud, et järgneva kahe päeva jooksul võib alata raskerelvade lahutamine, mis on samuti loogiline ajaperiood," rääkis Kannike.

Tema sõnul on Ukraina pool surunud väga tugevalt täielikku vangide vahetust.

"Kas Ukraina saab kontrolljoone nii-öelda septembri seisuga – siin on kahtlusi. Tõelised poliitilised, raskekaalulised küsimused – millal Ukraina saab tagasi täieliku Vene piiri kontrolli, mis nimi on sellel autonoomial, mida Ida-Ukraina peaks saama, kuidas seal tulevad valimised, kelle seaduste järgi – selles osas ma ootaks väga üldisi ja ebamääraseid, diplomaatilisi sõnastusi," lisas Kannike.

Ida-Ukrainas ägenesid aga kohtumise eel lahingud. Päeva jooksul on surma saanud üle 20 inimese. Separatistide teatel on nad Debaltseve linna ümber piiranud. President Porošenko lubas aga, et kui Ida-Ukraina konflikt eskaleerub, võib Ukraina kehtestada sõjaseisukorra kogu riigi territooriumil.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: