Video: Ida-Ukrainas algab relvarahu 15. veebruaril ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1423733279000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin ütles pärast 17 tundi kestnud läbirääkimiste lõppemist Minskis, et Ida-Ukrainas algab relvarahu 15. veebruari esimesel minutil.

Ukraina president Petro Porošenko kinnitas seda ja ütles, et kokkulepe raskerelvastuse äraviimisest demarkatsioonijoonelt hakkab kehtima kaks päeva hiljem ning selleks on aega kaks nädalat. Ta rääkis ka, et kokkuleppe kohaselt tuleb kõik välismaised väed Ukraina territooriumilt ära viia., vahendasid Reuters jt.

"Peamine, mis saavutati, on see, et laupäeval vastu pühapäeva kuulutatakse igasuguste tingimusteta välja üldine relvarahu," ütles Porošenko ajakirjanikele.

Moskva korrespondent Neeme Raud rääkis ERR-i raadiouudistele, et Putini sõnul suudeti kokku leppida ka turvatsoonis, mille laius on 50-140 kilomeetrit.

Ukraina vajab Putini sõnul põhiseaduse reformi, mille käigus arvestatakse ka konfliktipiirkonna elanike seaduslike õigustega.

Vene riigipea teatel venisid kõnelused, kuna Kiiev keeldus pikka aega otseläbirääkimistest Donetski ja Luganski esindajatega, kuid rahu jõustumiseks peavad need toimuma.

Prantsusmaa president François Hollande rääkis, et teha on jäänud veel palju tööd, kuid on olemas reaalne šanss olukorra parandamiseks Ukrainas. Tema sõnul allkirjastasid leppe ka separatistide esindajad.

Nelja riigijuhi ühisdeklaratsioonis, mida levitas Kreml, kinnitatakse austust Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu. Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa liidrid hakkavad regulaarselt kohtuma, et tagada Minski kokkulepete täitmine.

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert kirjutas pärast maratonläbirääkimisi Twitteris, et kokkulepe relvarahust ja raskerelvastuse eemaletõmbamisest sisendab lootust.

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier ütles, et Minski kokkulepe "ei ole kõik, mida oleksime soovinud" ega otsustav läbimurre, kuid on samm vägivalla lõpetamise poole.

Esimesena reageeris Moskvas presidendi avaldusele börs, kus rubla on hakanud viimase tunni jooksul pisut tugevnema.

Täiendame uudist.

Toimetaja: Heikki Aasaru, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: