Pentus-Rosimannus: pean õigeks, et muuseum solvavad eksponaadid eemaldas

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus ütles Tartu nn holokausti näituse teemat kommenteerides, et kunst ei tohi kellegile kannatusi põhjustada ning et ta peab õigeks solvavate eksponaatide eemaldamist näituselt.

"Sõna- ja väljendusvabadus kindlasti on iga demokraatliku riigi üks väga oluline põhimõte. Ma isiklikult pean seda äärmiselt oluliseks ja seda põhimõtet väga austan, aga samas tuleb austada teiste rahvaste ja rahvuste kultuuri ja nende ajalugu samamoodi. Paljude asjade üle tehakse nalja ja tulebki nalja teha, aga inimsusvastases kuriteos hukkunute üle naljategemine kindlasti ei ole see koht, kus seda tegema peaks," ütles Pentus-Rosimannus riigikogus riigikogulase Igor Gräzini küsimusele vastates.

Pentus-Rosimannus märkis, et juudi kogukond on Eesti ühiskonna osa ning kui miski seda kogukonda riivab, nende tundeid solvab, solvab nende järeltulijate tundeid, kes selles inimsusvastases kuriteos oma elu kaotasid või kannatasid, siis see on midagi, mis tegelikult häirib Eestit tervikuna.

"Nii et kunstil peab olema väljendusvabadus, aga see väljendusvabadus ei tohi kujuneda kellelegi haiget tegemiseks ja kannatuste tekitamiseks. Kui see on juhtunud, tõenäoliselt mõtlematult, siis ilmselt ei ole need korraldajad piisavalt tundlikult ühiskonna atmosfääri tajunud ja tundnud," rääkis minister.

Ta lisas, et tal on kahju, et nimetatud näitusega solvati holokausti mälestust ja et solvatuna tundis ennast ka Eesti juudi kogukond. "Ma pean õigeks, et Tartu kunstimuuseum need solvavad eksponaadid maha võttis, ja ma pean õigeks ka seda, et nad on vabandanud nende külastajate ees, kellele need konkreetsed eksponaadid kannatusi põhjustasid," lõpetas Pentus-Rosimannus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: