Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maksumaksja vaenlane on teist aastat järjest Jürgen Ligi, sõbratiitli sai Vabaerakond

Jürgen Ligi
Jürgen Ligi Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti Maksumaksjate Liit (EML) kuulutas täna välja 2014. aasta maksumaksja vaenlase, kelleks osutus teist aastat järjest endine rahandusminister Jürgen Ligi jagades tiitlit koos Reformierakonnaga ning sõbratiitli pälvis Vabaerakond.

Maksumaksjate liidu teatel pälvis Ligi tiitli, kuna tema juhtimisel valmistati 2013. aasta sügisel ette ja võeti 2014. aastal vastu mitmed ettevõtluskeskkonda halvendavad ja halduskoormust suurendavad seadusemuudatused, eelkõige käibedeklaratsiooni lisa ehk nn 1000-euroste arvete deklareerimine ja sõiduautoga seotud sisendkäibemaksu piirang, maksutagastuste tähtaja pikendamine, isikliku sõiduauto hüvitise reeglite muutmine, kütteõli jääkide tagasiulatuv lisamaksustamine jne.

Liit leidis, et mainitud seadusemuudatused lähtuvad küll õigetest kavatsustest, kuid nende muudatuste sisu ja vorm, samuti ettevalmistamise, vastuvõtmise ja rakendamise viis on täiesti vastuvõetamatu.

"Maksupettustega võitlemise sildi all luuakse täiendavat bürokraatiat ning mõnitatakse ausaid ettevõtjaid. Maksumaksjad on kulutanud palju raha, aega ja närve täiesti arusaamatute eesmärkide nimel. Lisaks ettevõtjate ja riigi vahele tekkinud usaldamatusele tekitavad uued seadused ka pingeid ettevõtjate omavahelistes suhetes ning töökorralduses," märkis liit.

Liit ei ole ka rahul, et rida olulisi seadusemuudatusi jõustus aastavahetusel lühikeste vaheaegadega, muudetud deklaratsioonivormid tehti kättesaadavaks viimasel minutil, ei olnud piisavalt koolitusi ega juhendmaterjale, uute seaduste tõlgendamisel on palju „lahtisi otsi“ ja arusaamatuid kohti.

"Kokkuvõttes on tekkinud olukord, kus ka sisult õiged ja vajalikud muudatused (näiteks uued deklaratsioonivormid) tekitavad ettevõtjates pahameelt ja muret ainuüksi selle pärast, et muudatused rakendati kõige ebasobivamal ajal," nentis liit.

Ligi jagab vaenlase tiitlit Reformierakonnaga

Liit märkis, et riik on Reformierakonna juhtimisel järjekindlalt halvendanud Eesti ettevõtluskeskkonda, kuna aina rohkem soovitakse ettevõtjaid kontrollida, reguleerida, piirata, käskida, keelata, koguda andmeid jne ning seda kõike loomulikult ettevõtja enda raha eest ja halvustavate süüdistuste saatel.

"Kokkuvõttes on need sammud demokraatia ja isikuvabaduste piiramise suunas. Reformierakonna juhtimisel on Eesti areng jõudnud ummikusse. Vajalikud reformid on takerdunud. Kodanike riigist on saanud ametnike riik — riiki juhivad eluvõõrad ja hoolimatud ametnikud, vohab mõttetu bürokraatia ja asendustegevus," leidis liit.

Samuti tegeletakse liidu arvates oluliste probleemide lahendamise asemel väljamõeldud pseudoprobleemidega ning pikka aega võimul olnud erakonnal on tekkinud ilmeksimatuse sündroom - enam isegi ei tehta nägu, et kellegi teise arvamust tahetaks kuulata.
"Vajadusel võib alati vahetada koalitsioonipartnerit ja kõik halvad otsused „eksabikaasa“ kontosse lükata. Tulumaksuprotsendi langetamine, mis vähendab eelkõige dividendimiljonäride maksukoormust, ei kompenseeri neid negatiivseid arenguid," põhjendas liit oma valikut.

Sõbra tiitli pälvis Vabaerakond

Liit leidis, et poliitiline süsteem ja riigivalitsemise korraldus vajavad tõsiseid muudatusi ning uute erakondade tulek parlamenti aitab sellele paremini kaasa kui vana „neliku“ vahel kohtade ümberjagamine.

"Uus erakond on maksumaksja sõber ka otseses rahalises mõttes, sest erinevalt vanadest erakondadest ei saa valimistel esmakordselt osalev erakond sentigi toetust riigieelarvest. Selles ebavõrdses võitluses erakondadega, kes teevad maksumaksjale tsirkust meie enda raha eest, asub EML nõrgema poolele," kinnitas liit.

Liidu arvates on Vabaerakonna programmis palju EML-i jaoks olulisi teemasid ehk ettevõtluskeskkonna soodustamine, bürokraatia vähendamine, riigireform, muudatused valimissüsteemis ja riigikogu töös, ametnike võimu vähendamine ja huvigruppide sisuline kaasamine otsustusprotsessi, mistõttu EML loodab, et Vabaerakond ületab valimiskünnise ja suudab Eesti riigivalitsemise korraldust muuta.

Eesti Maksumaksjate Liit on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: