Minski kokkuleppe 13 punkti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina ekspresident Leonid Kutšma Minski kohtumisel
Ukraina ekspresident Leonid Kutšma Minski kohtumisel Autor/allikas: AP/Scanpix

Ukraina kriisi reguleerimiseks allkirjastas kontaktgrupp täna Minski leppe tagamiseks Ida-Ukraina kriisi reguleerimise 13 punktist koosneva lepingu.

Interfaxi teatel allkirjastasid leppe OSCE eriesindaja Heidi Tagliavini, Ukraina endine president Leonid Kutšma, Venemaa suursaadik Ukrainas Mihhail Zubarov, nn Donetski rahvavabariigi juht Aleksandr Zahhartšenko ja nn Luganski rahvavabariigi juht Igor Plotnitski.

1. Leping näeb ette viivitamatu ja kõikehõlmava relvarahu Ukraina Donetski ja Luganski oblastite teatud rajoonides ning selle range täitmise alates kella 00.00-st 15. veebruaril.

2. Samuti mõlema poole kogu raskerelvastuse tagasitõmbamist võrdsele kaugusele teineteisest, et luua vähemalt 50 kilomeetri laiune julgeolekutsoon, mis puudutab suurtükiväesüsteeme kaliibriga 100 mm ja rohkem. Raketisüsteemidele 140 kilomeetri laiuse tsooni loomist, mis puudutab raketiheitjaid Tornado-S, Uragan, Smertš ja taktikalisi raketisüsteeme Totška.

Leppe järgi peavad Ukraina väed eemalduma tegelikust eraldusjoonest ning separatistid vastavalt mullu 19. septembri Minski memorandumis sätestatule. Eelnimetatud raskerelvastuse ära viimine peab algama mitte hiljem kui teisel päeval pärast relvarahu kehtima hakkamist ja lõppema hiljemalt kahe nädalaga.

3. Relvarahu ja raskerelvastuse tagasitõmbamist hakkab monitoorima kõigi selleks vajalike vahenditega OSCE.

4. Lepe näeb ette ka Donetski ja Luganski oblastis kohalike valimiste korraldamise vastavalt Ukraina seadusandlusele ja vastavale seadusele Donetski ja Luganski oblasti mõnede rajoonide ajutise korra kohta.

5. Ukraina ülemraada peab hiljemalt 30 päeva pärast otsustama, millistes Donetski ja Luganski oblastite osades kohaliku omavalitsuse ajutine kord kehtib, samuti jõustama armuandmise ja amnestia ning seaduse, mis keelab nendes rajoonides sõjategevuses osalenud inimeste suhtes kriminaaluurimise ja karistamise.

6. Lisaks tuleb leppe järgi tagada kõigi vangide ja ebaseaduslikult kinnipeetute vahetamine või vabastamine põhimõttel „kõik kõigi vastu“ ning see peab olema tehtud hiljemalt viiendal päeval pärast vägede tagasitõmbumist.

7. Lepe puudutab ka humanitaarabi ohutu toimetamise, säilitamise ja jagamise vastavalt rahvusvahelistele reeglitele.

8. Samuti näeb lepe ette sotsiaalsete tagatiste nagu pensionid ja muud toetused väljamaksmise taaskäivitamise.

9. Ukraina taastab leppe kohaselt täieliku kontrolli oma riigipiiri üle kogu konfliktipiirkonnas ning see peab algama esimesel päeval pärast kohalikke valimisi ja lõppema aasta lõpuks.

10. Ukraina territooriumilt tuleb välja viia kõik võõrriikide relvaüksused, sõjatehnika, aga ka palgasõdurid ja see peab toimuma OSCE järelevalve all, ühtlasi peab laiali saatma kõik ebaseaduslikud rühmitused.

11. Leppe järgi peab Ukraina läbi viima konstitutsioonilise reformi koos uue põhiseaduse jõustamisega aasta lõpuks. Uus põhiseadus peab olema keskendunud võimu detsentraliseerimisele võttes arvesse Donetski ja Luganski oblastite teatud rajoonide eristaatust.

12. Samuti näeb lepe ette, et Donetski ja Luganski oblastite mõnede rajoonide kohalike valimiste küsimusi arutatakse koos kolmepoolse kontaktgrupiga ning valimisi vaatleb OSCE.

13. Kolmepoolse kontaktgrupi tegevust peab intensiivistama ja looma töögrupid Minski kokkuleppe täitmise tagamiseks.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: