Kaja Kallas: kreeklased jätavad tähelepanuta, kui palju nad on EL-i maksumaksjatelt saanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1423826806000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kaja Kallas. Autor/allikas: Arvo Meeks/Valgamaa/Scanpix

Euroopa Parlamendi saadik Kaja Kallas märkis, et kreeklased süüdistavad sakslasi oma raha varastamises, kuid jätavad tähelepanuta selle, kui palju nad ise on Euroopa Liidult abi saanud.

Kallas kinnitas Vikerraadio saates "Uudis+", et Euroopa Parlamendis arutatakse Kreeka olukorda kõikides erinevates variantides ja kooslustes. Tema sõnul on kreeklased ise seejuures üsna arrogantsed, kuid enamikku saadikuid see pahandab.

"Meie vaatame asju muidugi oma mätta otsast. Kui me ise oleksime teistele nii palju võlgu ja teistelt nii palju saanud, siis me liiguksime mööda seinaääri ja püüaks olla hästi viisakas ning kõigiga hästi läbi saada, et saada endale parim lahendus. Aga nende temperament on ilmselt teistmoodi seatud, nende olek on see, et teie olete meile võlgu, meie rahvas kannatab, teie olete meile liiga teinud. Aga nad jätavad kõrvale selle, et ka teiste riikide rahvad kannatavad," arutles saadik.

Kallas märkis, et Euroopa Liidus on üks printsiipidest olnud solidaarsus ning liikmesriigid on Kreekaga olnud väga solidaarsed ning püüdnud selle probleeme mõista.

"Nende viha on suunatud sakslastele, sellele, et sakslased on neile liiga teinud, natsid on neilt raha varastanud, jättes aga tähelepanuta selle, kui palju nad ise on saanud Euroopa Liidult ehk Euroopa maksumaksjatelt, või ka ESM-iga saadud garantiid, madala intressiga laenud, ilma intressita laenud, rääkimata erasektorist," lisas saadik.

Lobjakas: Kreekast loobumine ei oleks mõistlik

Poliitikavaatleja Ahto Lobjakas tõdes saates, et Euroopa Liidu liidrid ja Kreeka on reformiprogrammi suhtes väga jäikadel seisukohtadel.

Ta tõi välja, et Saksamaa kantsler Angela Merkel tegi eile pärast Euroopa Ülemkogu selgeks, et Saksamaa ei kavatse oma nõudmistest taganeda ja Kreeka peab jätkama praegustel tingimustel programmiga või euroalast lahkuma. Kreeka ei taha taganeda aga enda tingimustest.

"See on aga poliitiline pool ja küsimus on selles, kui kindlalt need kaks liidrit on ennast nurka surunud. Ei ole võimatu, et nad on ennast nii nurka pannud, et välja ei saagi," lisas analüütik.

Majandusanalüütikud ütlevad tema sõnul aga, et kompromiss pole välistatud.

"Hetkel mina ise loeksin olukorda sellisena, et kompromissi otsitakse, minijäreleandmised Kreekale on tehtud, kuid nendest liialt lugeda ei tasuks," ütles Lobjakas.

Tema sõnul on praegused järeleandmised olnud pigem väikesed nüansid. "Need pole niivõrd kiilu terav serv, vaid pigem aja ostmine paari päeva, nädala või kahe nädala võrra, et saaks kõik võimalused läbi katsutud," lisas ta.

Ta rõhutas, et Kreeka ja Saksamaa problemaatika taustal on ka Ukraina kriis. "Geopoliitiline kriis, mis rebib transatlantilist ühtsust ja Euroopa Liidu enda ühtsust lõhki hoopis teistes suundades. Sellistes oludes on veel vähem mõistlik, kui ta muidu oleks, Kreeka mingi paarikümne miljardi pärast allavett lasta," selgitas analüütik. 

Venemaa püüab Euroopa lõhestada

Euroopa Parlamendis toimusid Ukraina-teemalised arutelud enne Minski tippkohtumise tulemuste selgumist. Kallase sõnul arutasid saadikud Venemaa tegevuse üle Ukraina suunal, samas ka Euroopa enda tegevusest seoses Ukrainaga.

"Tuleb silmas pidada, et Venemaa kasutab tegelikult igasuguseid võtteid, et Euroopat lõhestada. See tuleb ka aruteludes selgelt välja. See lõhestamine pole nii selgelt, et kas sa oled Ukraina vastu või poolt, vaid ka sellistes küsimustes, et kui meil on näiteks arutelu, siis räägitakse sellest, kas on ikka õige, et Angela Merkel ja Hollande esindavad Euroopa Liitu, miks ei tee seda Federica Mogherini. See läheb juba sisust kaugemale, see on sisemine kisklemine," rääkis Kallas.

Tema sõnul vajab Ukraina ühtset Euroopa Liitu ja arutelud, kus mängitakse üksteisele vastu, on hoopis teistes huvides.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: