"Välisilm": Putin mängis vastased Minskis taas kord üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Tint Minski lepingute allkirjadel on nüüdseks kuivanud ning pärast esialgset eufooriat hakkab optimism haihtuma. Kaine pilguga Ida-Ukraina suhtes kokku lepitut hinnates tuleb tõdeda, et Putinil õnnestus oma vastased, vähemalt lühemas perspektiivis, üle mängida, nentis tänane ETV saade "Välisilm".

Valgevene pealinnas Minskis valitsev Aleksandr Lukašenko on saanud omale huvitava vahemehe rolli, millega nii Venemaa kui Euroopa Liit on seni nõus olnud, kuna paremat pole kuskilt võtta. Minskis saavutatu on samamoodi küsitav, nagu kokkulepitu asukohtki rahu sobitamiseks. 13-punktilise rahuplaani keskmes on relvade vaikimine, mida seni ei ole toimunud.

"Kohustuslik tingimus, raskerelvastuse tagasitõmbamine on Minski lepete esimene punkt, mis põhineb relvarahul. 112 tulistamisjuhtu ei ole relvarahu. Seega ei kavatse me tagasi tõmmata," nentis Ukraina sõjaväe pressiesindaja Andri Lõssenko.

Üheks raskemini täidetavaks on raskerelvade tagasitõmbamine rindejoonelt nii, nagu lepe ette näeb. 50 kilomeetri kaugusele 100 mm suurtükid, 70 km kaugusele raketiheitjatele ja 140 km kaugusele veelgi võimsamad nagu Uragan või Tornado-S, millest viimane on Vene tehnika viimane sõna. Tänu Minskile on separatistidel nüüd tekkinud võrdväärse tunne, mis paneb neid veelgi rohkem nõudma ja avaldusi esitama

"Vaatamata faktile, et meie palveid ja soove ei sisestatud 12. veebruari meetmete paketti, on siiski mõningad punktid, mida kavatseme järgida. Esiteks, Ukraina blokiväline staatus. Meie jaoks on väga tähtis, et Ukraina jääks väljaspoole Vene-vastaseid sõjalisi liite. Kui näeme Kiievi ükskõik millist kavatsust ühineda sõjalise liiduga, siis katkestame kõik suhted ja peame Minski kokkuleppeid tühiseks," rääkis nn Donetski rahvavabariigi esindaja Deniss Pušilin.

Debaltseve kaitsmisest ei kavatse ukrainlased kindlasti loobuda, niisamuti püsivad kindlad selle tähtsa transpordisõlme ründajad.

Juba Minski kokkuleppe järel, kui Petro Porošenko suures saalis surus Aleksandr Lukašenka kätt, oli enam kui küsitav, kas rahu peab. Kui Porošenko ütles Lukašenkale sel hetkel, et Putin mängib ebaausat mängu ja Lukašenka sellega nõustus, siis seni ei ole märke, et oleks vastupidi läinud. Minski rahuleppe täitmise meetmetes on vaid paar punkti, mis peaks täielikult Ukrainale sobima ning nendeks on relvarahu, vangide vahetus ja kannatanute abistamine. Kuritegude sooritajatele amnestia, alustada dialoogi Donetski ja Luhanski isemääramise õiguste suurendamisega, valimised, sotsiaalsüsteemi taaskäivitamine Ukraina poolt, põhiseaduslik reform - need punktid on Kiievile alandavad. Samas on neid punkte vaja, et näidata lääneriikidele, Ukraina toetajatele, kuidas Kiiev pingutab.

"Olukord on õrn. Eriti Debaltseves, mis polnud ootamatu. Siiski kutsun mina ja ka teised relvarahu järgima. Oleme pidanud eilsest telefonivestlusi. Piirkondades, kus relvarahu järgitakse, on tehtud väga liigutavaid fotosid inimestest, kes on õnnelikud ja saavad taas lahkuda kodust hirmuta. On selge, et palju on veel teha. Ja olen alati öelnud, et ei ole mingeid tagatisi, et meie püüdlusi saavutab edu. See on äärmiselt raske tee," märkis Saksa liidukantsler Angela Merkel.

Raske tee püsib. Sest, kui vaadata rahulepingu täitmise kokkulepet, nagu seda viimast saavutatut nimetatakse, siis sellel ei ole riigijuhtide allkirju. Mis omakorda tähendab, et olukord ei muutu paremaks ning Vladimir Putin mängis taas kord lääneriigid üle - lükates kaugemale vahepeal esile kerkinud jutud tõsisematest sanktsioonidest ja Ukrainale relvade tarnimisest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: