Riigikohus vaeb taastuvenergia tasu suuruse õiguspärasust ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: PA Images/Scanpix

Riigikohtu tsiviilkolleegium vaeb taastuvenergia tasu suuruse õiguspärasust, kuna on võimalik, et praeguse taastuva energia toetamise skeemi järgi on tarbija kohustatud maksma liiga suuri taastuva energia tasusid.

Tsiviilkolleegiumil tekkis kahtlus, et taastuva energia tasu maksmisega võib kaasneda omandipõhiõiguse riive, mis koosmõjus elektrituruseadusega võib olla vastuolus põhiseadusega, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Arvestades asjaolu, et Eestis avanes elektriturg täielikult alates 1. jaanuarist 2013, mis tõi kaasa elektrienergia ja võrguteenuste hüppelise hinnatõusu, on praegusel ajal problemaatiline ka taastuva energia tasu mitteseotus elektrienergia börsihinnaga," märkis kohus.

Kuna taastuva energia allikate kohta ei ole seatud toetuse ülempiiri, võib tarbija olla kohustatud kõrge börsihinna korral maksma põhjendamatult suuri taastuva energia toetusi.

Kohtuasi sai alguse 2012. aasta märtsis, kui Eesti Energia andis ühe eraisiku vastu sisse hagi, millega nõudis temalt 5951-eurose põhivõla, 73-eurose intressi ja 1261 euro suuruse viivise tasumist, kuid too leidis, et tema vastu esitatud nõue on õigusvastane ja vastuolus hea usu põhimõttega.

Ühtlasi leidis kostja, et Eesti Energial ei ole õigus küsida temalt taastuva energia tasu, sest lepingut selle kohta sõlmitud ei ole.

Kohtuvaidluse kõige keerulisema stsenaarium järgi tuleb tootjatel maksta tagasi aastate jooksul saadud taastuva energia toetus, mida näiteks viimase viie aasta jooksul on makstud pea 300 miljoni euro ulatuses.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: