Ministeerium tahab muuta isakande sünnitunnistusel kohustuslikuks ({{commentsTotal}})

Eestis kasvab 20 000 last, kelle isa pole end ametlikult lapsevanemaks tunnistanud, mistõttu sotsiaalminisnteerium leiab, et isakande lapse sünnitunnistusel võiks muuta kohustuslikuks.

20 aastat pole Eestis kohustust lapse sünnitunnistusele isa nime kirja panna ning nõukogude ajal võis lapse ema kirjutada sünnitunnistusele isa nime kohale lihtsalt ühe mehe eesnime, kirjutab Postimees.

Tallinna perekonnaseisuameti juhataja Karin Kase sõnul tekitab varem kehtinud kord Lääne-Euroopas segadust, kui suvalise isanimega täiskasvanul tuleb mõne toimingu puhul esitada sünnitunnistus.

"Anname neile tõendi, kus selgitame, et Nõukogude Liidus oli selline kord," märkis Kask ning lisas, et 1995. aastast sünnib Eestis igal aastal tuhatkond last, kelle sünnitunnistusel puudub märge isa kohta.

"Lapsel on õigus mõlemale vanemale ja laps ei saa selle õiguse eest seista, kui ema üksi või koos lapse isaga otsustab, et nad sünniaktile isanime ei kirjuta," põhjendas sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik Hanna Vseviov valmivas laste- ja perede toetuste rohelises raamatus välja pakutud ideed muuta isa nime kirjutamine sünniakti kohustuslikuks.

Vseviov lisasa, et kui ema või isa ei seisa lapse õiguste eest, siis peab riik võtma suurema rolli, et kaitsta selles kolmikus haavatavamat osalist ning ühtlasi kaitseks see kohustus ka isade õigusi, kui ema ainuisikuliselt otsustab, et ei räägigi isale lapse sünnist.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: