Kaupo Känd: ma pigem vähendaks ootusi praegusele relvarahule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

OSCE vaatlejad Ida-Ukrainas
OSCE vaatlejad Ida-Ukrainas Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Minski relvarahu täitmise kokkuleppes on kirjas, et Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) peab hakkama relvarahu täitmist kontrollima. Eesti suursaadik OSCE juures Mariin Ratnik ja diplomaat ning külmutatud konfliktide spetsialist Kaupo Känd ei olnud relvarahu võimalike arengute osas saates "Reporteritund" ülemäära optimistlikud.

Viimasel Minski rahukokkuleppel on 13 punkti, millest kolme ees lasub vastutus OSCE-l.

Eesti suursaadik OSCE juures Mariin Ratnik ütles, et viimaste teadete järgi on tema sõnul hinnang relvarahu pidamisele praegu ettevaatlikult optimistlik.

"Mõni minut tagasi vaatasin, millises seisus kohapeal ollakse – oodati kõikide osapoolte poolt ülekinnitamist, et nad on valmis relvarahu pidama," sõnas ta.

Tema sõnul on OSCE vaatlejaid praegu Ida-Ukrainas kokku 283 ning nende arvu plaanitakse tõsta 350-ni. Vaatlejaid abistavad sõjatehnikaspetsialistid.

Diplomaat Kaupo Kännu sõnul kontrollib OSCE praegu kahte piiripunkti, mis ei ole piisav ning tema pigem vähendaks ootusi käesoleva relvarahu osas.

"Kui vaadata natuke laiemalt endiste Nõukogude Liidu riikide konflikte, siis ega ükski nendest relvarahudest tegelikult ei pea ja ka Gruusia puhul 2008. aastal otsustasid Euroopa Liidu liikmesriigid, et piisab sisuliselt tsiviilmissioonist ilma eriliste tehniliste võimekusteta. Euroopa Liidu satelliidikeskus on üks, mis juures on ja mõned laseri mõõtmise mehhanismid, ööprillid, aga rohkem nagu ei ole," rääkis ta.

Kui vaadata relvarahu punkti number 10, siis jääb tema sõnul selgusetuks see, kuhu täpsemalt peaks relvarühmitused konfliktitsoonist viima.

"Ei ole spetsiifiliselt öeldud, et nad peaks Venemaale viima. Neid võib sellises sõnastuses ükskõik kuhu viia," lausus ta ja lisas, et sõnastuslikult on rahudokumendi näol tegemist ikkagi relvarahu mitte vaherahuga.

Mariin Ratnik lisas, et mitmes kohas rahudokumendis tähtajad üldse puuduvad.

"Näiteks pole kindlat tähtaega, mis ajaks tuleks võõrväed välja viia," ütles ta.

Eelkõige on reaalsest vaherahust tema sõnul puudu Venemaa poliitiline tahe.

"Piirikontrolli ja oma seadusliku territooriumi kontrolli andmine Ukrainale on esmatähtis punkt selleks, et konflikt saaks alge lahenduseks," tõdes Ratnik.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Reporteritund"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: