Pesast liikvele aetud emakarust maha jäänud pojad ajasid kütid kahte leeri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Pühapäeval Viljandimaal Kolga-Jaani jahiseltsi maadel peetud metsseajahi käigus ajasid haukuvad koerad oma pesast liikvele emakaru, kes põgenes, jättes maha kolm väikest poega. Jaht katkestati ja karupojad jäeti metsa lootuses, et ehk tuleb ema nende juurde tagasi.

Nüüd on jahimehed jagunenud kahte leeri: ühed on kindlad, et ema hooleta karupojad tulnuks toimetada loomade varjupaika, teised leiavad aga, et karupoegade metsa jätmine, isegi kui nad hukkuvad, on ainuõige, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pühapäeval emata jäänud karupoegi me "Aktuaalne kaamera" näidata ei saa, sest siis suurendaksime riski, et ema poegade juurde tagasi ei lähegi. Ja teiseks võib karupesale lähenemine olla väga ohtlik.

Viljandimaa Jahimeeste Liidu juhatuse liige Priit Vahtramäe ütles, et niipalju kui näha oli, oli pesas kolm taksikoera suurust karupoega. "Ja nii nagu meie sealt eemaldusime, nii need karud sinna jäid."

Küsimusele, kas poleks siiski olnud mõistlikum need väikesed karupojad metsast kaasa võtta, vastas jahimees Virgi Plaks, et loodusesse sekkuda ei saa. "Me ei saa ära võtta karuemal seda võimalust, et ta saaks naasta oma poegade juurde. Me ei oska prognoosida, kas nad jäävad ellu või ei jää. Paraku minu arvamus on see, et see karuema ei pruugi neid enam omaks võtta, kui ta on nende juurest juba lahkunud."

Seevastu Harjumaa jahimees,Jahimeeste Mõttekoja liige August Kuuse leiab, et õigem oleks olnud karupojad varjupaika toimetada. "Jätta neid väikseid väeteid loomakesi sinna surema, samas kui Euroopa riikides on suurkiskjatega häda käes ja populatsiooni täienduseks oleks olnud nad mõistlik sinna toimetada. Aga meie seadused on tehtud niimoodi, et kui inimene nad koju toob, siis on kümme inspektorit seljas, kes täidavad riigikassat," ütles Kuuse.

Keskkonnaagentuuri ulukiseire osakonna juhataja Peep Männili sõnul ei taha inimese üles kasvatatud karusid ükski riik. "Karu on ainuke suurkiskjate liik, kes võib teatud tingimustel inimestele ohtlikuks saada. Igal juhul õigem oleks nad jätta metsa, sellepärast et alati jääb see lootus, et emakaru sinna tagasi tuleb. Kuigi see väga suur tõenäosus ei ole, aga igal juhul on see olemas."

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: