Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rein Toomla: president võib valitsuse moodustamiseks teha ettepaneku ka Kadri Simsonile

Politoloog Rein Toomla
Politoloog Rein Toomla Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Täna lubas president Toomas Hendrik Ilves Postimehele antud intervjuus anda valitsuse moodustamise võimaluse valimised võitnud erakonnale. Politoloog Rein Toomla ütles, et president on oma otsustes vaba ega pea tegema valitsuse moodustamise ettepanekut ilmtingimata erakonna esimehele.

Tänase Postimehe intervjuu põhjal ütles Toomla, et president on muutunud paindlikumaks.

"Kui Keskerakond võidab, siis ta võib ju teha Savisaarele ettepaneku, aga ta võib teha selle ettepaneku ka kellelegi teisele. President on oma otsustustes vaba. Ütleme, et ta teeb ettepaneku kellelegi teisele ja kui see keegi on Keskerakonnast, siis on pall juba Keskerakonna enda käes – mis nemad siis nüüd ette võtavad," selgitas Toomla Vikerraadio saates "Uudis+".

Kui president teeks ettepaneku näiteks Kadri Simsonile, siis võiks Simson sellest ka ise loobuda – seegi pole Toomla sõnul välistatud. Kui valimistulemused on sellised nagu viimased uuringud näitavad, siis saab presidendi ettepaneku tegemine valitsuse moodustamiseks olema korralik intriig.

"Kui valimised võidab mõni teine erakond, siis see intriig sellisel kujul kaob ära," sõnas Toomla.

Toomla ei välistanud ka Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsiooni.

"Nad kuuluvad ju ühte organisatsiooni, me ju teame seda kõik, et europarlamendis nende esindajad istuvad ühes fraktsioonis. Me siin võib-olla pingutame sellega, et nad on ülearu erinevad, aga tegelikult kui kuskilt mujalt, kaugemalt vaadata, siis ega väga suurt vahet neil ei ole. Nad on ju olnud koos kahes valitsuses ja päris kenasti hakkama saanud," ütles politoloog ning lisas, et valimiseelne teineteisele vastandumine võib koalitsiooni moodustama hakates ununeda.

Kui Vabaerakond või EKRE või mõlemad pääseksid parlamenti, siis Rein Toomla hinnangul enam kaksikliidu baasil valitsuskoalitsiooni moodustada ilmselt ei saaks.

"Ükskõik, millised kaks suurt hakkavad seda koalitsiooni moodustama, siis käib selle kolmanda puhul ikka väga suur meelitamine. Ma arvan, et need väikeparteid teavad ka oma hinda. Ühelt poolt väga paljudele meeldiks see, et meie riigikogu oleks hästi kirev, palju parteisid, aga kui me räägime just valitsuse moodustamisest ja püsimisest, siis muutub see olukord kaunis keeruliseks. See oleks üks intriige terve märtsikuu jooksul ja võib-olla ka osa aprillist – kuidas käib ülekavaldamine, kuidas saada üks või teine väikepartei enda paati. Politoloogile võib see olla põnev, aga ma kujutan ette, et tavavalija satuks mingil hetkel raevu," arutles Toomla.

Kui oletada, et riigikogusse pääseb kuus erakonda, siis on koalitsioonivõimalusi tema sõnul uskumatult palju.

"Selle aluseks on asjaolu, et ega erakonnad üksteisest väga palju ei erine," lisas Toomla.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: