Kannike: hommikuks on selge, kas Kiiev kuulutab välja sõjaseisukorra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti suursaadik Ukrainas Sulev Kannike rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et praegu istub Kiievis koos rahvuslik julgeolekunõukogu, mis peaks hommikuks jõudma otsusele, kas kuulutatakse välja sõjaseisukord või ei.

Kannike usub siiski, et suure tõenäosusega jäädakse praeguse "ei sõda ega rahu" olukorra juurde.

President Petro Porošenko sõitis päeval Debaltsevesse, tervitas piiramisrõngast välja taganenud sõdureid ja jagas medaleid. Kell 21 algas Porošenko juhtimisel rahvuslik julgeolekunõukogu, mis seisab üha keeruliste valikute ees.

"Ootame, mis seal otsustatakse, aga Venemaa kava on alati olnud jätta Kiievile aina kibedamaid valikuid. On ainult kaks väga halba valikut," märkis Kannike. Üks valikutest on teha nägu, nagu tegi Venemaa välisminister Sergei Lavrov, et Debaltseves toimunu oli mingi vahejuhtum ning nüüd hakatakse koos täitma Minski vaherahu.

Teine valik on võimalus, mida rahvuslik avalikkus on nädal aega presidendile ette pannud: kuulutada parlamendis välja üldine sõjaseisukord ja alustada üldist rahvuslike ressursside mobilisatsiooni. "See oleks oma koha pealt sõda lõpuni tingimustes, kus lääne relvaabi, sealhulgas USAst, ei ole nagu paistmas," ütles Kannike.

"Debaltseve on langenud ning kuigi võim püüab Maidani aastapäeva üritustega moraali tõsta, siis ega ta suurem asi ole." Seda näitab praegu ka selle 4. mobilisatsioon käik, mis on läinud kehvapoolsemalt kui eelmised, rääkis Kannike.

Julgeolekunõukogu on praegu koos ning ilmselt hommikuks tuleb langetada raskeid otsuseid. Võimalik on sõjaseisukorra väljakuulutamine. "Ehkki ma hindaks seda varianti kõige eelneva kõrval vähem tõenäoliseks. Pigem nagu jätkuks olukord "ei sõda ega rahu" nagu ta meil seni on olnud."

Saksa, Prantsuse, Vene ja Ukraina juhid peavad täna õhtul videokonverentsi olukorra arutamiseks Ida-Ukrainas, teatas Prantsuse valitsuse esindaja.

Arutusele tuleb eelmisel nädalal Minskis sõlmitud relvarahuleppe täitmine. Lisaks sellele, et separatistid on Debaltseve linna sisuliselt vallutanud, ei luba nad sinna ajakirjanikke ega Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni OSCE vaatlejaid, kellele on tehtud ülesandeks relvarahu jälgida.

Prantsusmaa hinnangul ei ole Minski relvarahulepe siiski veel surnud ning teha tuleb kõik selleks, et seda elus hoida. Telefoni teel arutasid Ukraina olukorda ka USA välisminister John Kerry ja vene välisminister Sergei Lavrov.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: