ERR Moskvas: Venemaa tahab, et USA viiks Euroopast oma taktikalised tuumarelvad ära ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Venemaa soovib, et USA viiks Euroopast ära oma taktikalised tuumarelvad, kuid Washington on Vene diplomaatide sõnul keeldunud seda tegemast. Samas jälgitakse Läänes Venemaa enda samme oma tuumaarsenali kaasajastamise nimel.

Moskva andmeil on USA-l tuumarelvi Saksamaal, Itaalias, Belgias ja Hollandis. Kokku võib Euroopas olla kuni 200 tuumalõhkepead, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Venemaa leiab, et Ameerika Ühendriigid peaks need ära viima, kuid Vene välisministeeriumi eriülesannetega suursaadik Grigori Berdennikov ütles Moskvas ajakirjanikele, et seni pole USA üleskutseid kuulda võtnud.

Vene diplomaadi sõnul tõstatab Moskva tuumarelvade küsimuse pidevalt igal tasandil USA esindajatega toimuvatel kohtumistel. Vene pool rõhutab Berdennikovi sõnul alati, et Vene tuumarelvad asuvad vaid riigi enda territooriumil, miks peaksid USA relvad olema teistes riikides.

USA tavapärane vastus on tema sõnul, et tuumarelvad on Euroopas olnud juba pikka aega ning rahvusvaheline olukord ei luba neid praegu ära viia.

Tuumarelvadest ja nende olulisusest on hakatud ka Venemaal endal viimasel ajal üha enam rääkima.

Kaitseminister Sergei Šoigu rõhutas mõni aeg tagasi, et Venemaa peab oma tuumarelvastust moderniseerima. See on tema sõnul kaitsejõudude üks prioriteet lähiaastatel.

Lääne analüütikutele ei jäänud märkamatuks, et päev pärast möödunud nädalal Minskis toimunud rahukõnelusi toimusid Venemaa tuumajõudude ulatuslikud õppused. Venemaa merevägi pidas hiljuti tuumaõppusi Arktikas.

Ka NATO-s on kõlanud viimasel ajal arvamusi, et Venemaa on taas pööranud pilgu tuumarelvade poole.

Suurbritannia kaitseminister Michael Fallon ütles veebruari alguses, et Venemaa on alandamas tuumarelvade kasutamiseks vajalikku ohuastet ning integreerib tuumarelvi ohtlikul moel tavarelvastusega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: