Ringkonnakohus tühistas kaitseväe kiivrihanke peatanud otsuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Tallinna ringkonnakohus tühistas täna kaitseväe kiivrihanke peatamise otsuse ja tühistas riigihankel tagasilükatud pakkumuse esitanud ettevõtte esialgse õiguskaitse.

Kohus rahuldas kaitseväe määruskaebuse ja tühistas Tallinna halduskohtu 30. jaanuari määruse esialgse õiguskaitse kohaldamise kohta.

Ringkonnakohtu tänane määrus on lõplik ning seda vaidlustada ei saa, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR-i uudisteportaalile.

Jaanuaris rahuldas halduskohus Lubawa S.A. esialgse õiguskaitse taotluse ning peatas kaitseväe toetuse väejuhatuse ülema 23.12.2014 vastava käskkirja kehtivuse. Ühtlasi peatas kohus hankemenetluse „Kiivrid“ ja keelas hankelepingu sõlmimise.

Lubawa S.A. seisukoht vaidluses

Lubawa S.A. esindaja, vandeadvokaat Taivo Ruus ütles ERR-i uudiseportaalile, et kvalifikatsiooniga ei olnud pakkujal probleeme.

"Hankija lükkas pakkumuse tagasi, viidates, justkui poleks pakutud kiivril olnud kõiki nõutavaid lisandeid. Me oleme selles osas kardinaalselt erineval seisukohal. Kiivrihange on ilmekas näide maksumaksja raha vastutustundetust raiskamisest," kinnitas Ruus.

Sisuline vaidlus sama riigihankemenetluse käigus tehtud hankija otsuste õiguspärasuse üle on halduskohtus pooleli ning lahendatakse eelduslikult kohtuotsusega märtsi keskpaigaks.

Kaitseväe seisukoht vaidluses

Kaitseväe esindaja vandeadvokaat Gea Gustavson ütles ERR-i uudisteportaalile, et kaitsevägi ei saa osta kiivreid, mis ei anna sõdurile maksimaalset kaitset.

Gustavsoni sõnul on Lubawa S.A. pakkumus õiguspäraselt tagasi lükatud, mida on juba kinnitanud ka riigihangete vaidlustuskomisjon.

"Lubawa S.A. kiivril olid olulised puudused kolmes punktis ehk puudusid sõduri tolmuprillide kinnitusaasad, lisaks olid kiivri kuklaosast puudu Infra Red markerid ning samuti pimedas isehelenduvad ribad (nn Cat Eyes), mistõttu sellist kiivrit kandvad sõdurid jääksid vajaliku kaitseta, ei oleks näha IR kaameraga ega pimedal ajal kaassõduritele," märkis Gustavson.

Advokaadi sõnul ei oleks selliste puudustega kiivrit saanud vastu võtta ega suurõppusel Siil osalejatele anda.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: