Varbla, Koonga, Hanila ja Lihula vald kavandavad ühinemist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Varbla vallavanem Sivar Tõnisson
Varbla vallavanem Sivar Tõnisson Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Varbla ja Koonga vald Pärnumaal ning Hanila ja Lihula vald Läänemaal plaanivad ühinemist. Kõigi muude küsimuste kõrval tuleb uuel vallal otsustada, kumma maakonna territooriumil hakkab ühinenud vald asuma.

Varbla vallavanem Sivar Tõnisson tõdes, et ühinemine nelja valla vahel juba eelmisel aastal käima lükatud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"19. juunil on tulnud Koonga vallavolikogu otsus, kus tehakse ettepanek Varbla, Hanila ja Lihula valdadele läbirääkimiste alustamiseks. Varbla vallavolikogu on vastavasisulise otsuse vastu võtnud augustis. Täna on see läbirääkimiste staadiumis," ütles ta.

Tõnisson lisas, et ideaalne oleks kui ühinemine saaks teoks järgmiste kohalike valimiste ajal.

"Tänase seisuga on mõningad lahtised otsad, eriti Varbla poolt vaadatuna, kahes küsimuses. Üks on uue piirkonna tõmbekeskuse määratlemine ja teine on maakondliku kuuluvuse määratlemine. Lihula näeb ennast eelkõige Läänemaa koosseisus, Varbla ei taha sugugi taganeda jäämaks Pärnumaa koosseisu," tõdes ta ja lisas, et suur osa Varbla vallast on vanasti kuulunud Läänemaa alla, aga tänane põhisuund on Pärnumaa ja Pärnu linn.

Küsimus on tema sõnul ka selles kas olla servas olev omavalitsus Pärnumaal või servas olev omavalitsus Läänemaal.

"Hetkel tundub Pärnumaa servas olemine kuidagi mugavam," ütles ta.

Hanila vallavanem Arno Peksar ütles, et tema maakonna piiris mingit probleemi ei näe, sest kui üksnes piiridest lähtuda, poleks üldse võimalik ühineda. Tema arvates peaks liitumisega kindlasti 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimiste ajal ühelepoole saama, muud varianti lihtsalt pole.

"Teeme, mis me siin kohapeal teeme – ise proovime ettevõtluskeskust jälle püsti lükata, et töökohti tuleks – aga kõik neli valda on riigi poolt värvitud kaartidel tumepruunid. See tähendab, et me oleme alumise otsa omad, kõik neli tükki. Elanikkond tuleks nelja valla peale kokku nibin-nabin 6000 elanikku, aga territoorrim, ma ei oska ise võrrelda, aga keegi ütles, et me oleme suuremad kui Hiiumaa siis," rääkis Peksar.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: