Sarapuu loomakaitsjatele: hange toimub igal juhul ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu.
Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Üheksa loomakaitse organisatsiooni saatsid eile Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuule ühise pöördumise, milles paluvad kaaluda munitsipaalvarjupaiga loomist. Sarapuu sõnul toimub hoiupaiga leidmiseks igal juhul hange, mille võimalikul nurjumisel on laual mitu lahendust: kas linn ostab olemasoleva MTÜ Loomade Hoiupaiga hoone või ehitab uue.

2013. aasta lõpul rääkis "Pealtnägija" propleemidest Loomade Hoiupaigas Tallinnas, kus hukatakse murettekitavalt palju loomi. Tallinna linn andis toona "Pealtnägijale antud intervjuus lubaduse hakata 2015. aastal ehitama munitsipaalvarjupaika.

Nüüd märtsis kukub linna poolt korraldatud uue varjupaiga operaatori hanke tähtaeg. Loomakaitsjate sõnul on olukord paraku on selline, et hanke tingimustele vastab ainult seesama Larissa Kozõrevale kuuluv MTÜ, mis majandab hoiupaika ka täna. Mis nende väitel omakorda tähendab, et "järgmised seitse aastat jätkuks Tallinna linnas koduta loomade kohtlemisel täpselt sama olukord, mis siiani". Vältimaks senise olukorra jätkumist, paluvad loomakaitseorganisatsioonid pöördumises linnal tõsiselt kaaluda munitsipaalvarjupaiga loomist.

Arvo Sarapuu alustas ERR-i uudisteportaalile kommentaari andmist selgitusega, et esmalt tuleb arvesse võtta, et linn teeb operaatorlepingu loomade hoiupaiga opereerimiseks ükskõik kellega ja eraldab vastavalt lepingule raha. Raha eraldatakse läbi hangete, kus on kirjas, mida on vaja selleks ära teha, et linna raha saada. Praeguse loomade hoiupaiga opereerimislepingu on omal ajal saanud organisatsioon, mille tegevjuht on kõnealune Larissa Kozõreva.

"Nüüd me tahame, et me saaksime uue hanke teel uue lepingu. Reaalselt näeb asi välja nii, et me tahame teha koostööd erinevate MTÜ-dega, siin on Kassisõbrad jt," kinnitas Sarapuu ning loetles erinevaid mittetulundusühinguid.

"Ma olen ise mitu korda nendega nõu pidanud ja nendega koos arutanud, et näete, et kui me teeme selle hanke, kas siis teie olete huvitatud ja millisel moel te olete huvitatud kogu seda tööd hanke teel saama," rääkis ta.

Häda on Sarapuu sõnul selles, et erinevad MTÜ-d tahavad endale vaid juppe kogu vajaminevast tööst, näiteks, et neil oleks 10 kassi, keda nad oma toas peavad. "Aga meie operaatorleping näeb ette nii kasside püüdmist, koerte püüdmist, nende ravimist ja ka uute perede otsimist, kuhu ravitud loomad saadetakse," selgitas abilinnapea.

Kui aga pole tahtjaid ja peresid, kuhu kogutud loomi panna, peab linn hoidma neid 14 päeva. "Kui ei saa hoida, siis hakkavad need kõige halvemad asjad, mis inimestele ei meeldi," nentis Sarapuu ja lisas, et Tallinnas püütakse aasta jooksul näiteks üle 2000 kassi.

Sarapuu sõnul on ta kohtumistel MTÜ-dega neile öelnud, et nad hankel osaleksid. MTÜ-d on tema väitel ka nõupidamiste tulemusel selle vastu huvi ilmutanud. Abilinnapea arvates suudavad väiksed loomakaitse organisatsioonid võita hanke vaid siis, kui nad oma jõud ühendavad. Selleks soovitab ta neil luua katuseorganisatsiooni, mis haldaks kogu suuremat organisatsiooni ning kinnisvara.

Kui hanke tulemusel ühtegi operaatorit ei leita, siis võivad Sarapuu sõnul juhtuda kaks asja: kas linn ehitab ise endale varjupaiga või teise variandina ostab olemasoleva ja praegu toimiva Tallinna Loomade Hoiupaiga kinnisvara ära.

Viimasel juhul Kozõrevale kuuluv MTÜ seal hoones Sarapuu kinnitusel kindlasti jätkata ei saaks.

"Tema saab seal jätkata juhul, kui ta saab hanke teel opereerimislepingu ja teiseks, ta peab saama kinnisvara omanikuga lepingu, kellega ka meie oleme rääkinud," üles Sarapuu ja kinnitas, et firma on linnale pakkumise teinud, et kinnisvara ära osta.

Abilinnapea lisas, et uue munitsipaalvarjupaiga saaks ehitada väiksema, ainult Tallinna territooriumile vastava, sest praegu võetakse sinna vastu loomi ka lähivaldadelt ja üle Eesti.

Abilinnapea sõnade järgi süüdistatakse linnavõimu kogu aeg selles, et linn teeb järjest rohkem munitsipaalettevõtteid. "Ma ütleksin neile vastu, et on teatud tegevusi, mida on mõistlik, et linn teeb," lausus Sarapuu.

Esmalt tuleb Sarapuu arvates siiski ära oodata hanke tulemused, kus kõigil peaks tema hinnangul olema võrdsed võimalused.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: