Vene ajakirjanik: Donbassis sõdivad eesliinil Vene palgasõdurid, pärast tuuakse kohale separatistid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ukraina vägede poolt maha jäetud Debaltseve linna vallutasid Vene sõjaväelased, mitte separatistid, kirjutab ajakirjanik Ilja Barabanov ajalehes Kommersant.

Ta mainib oma artiklis nelja Vene sõjaväelast, kes teenisid lepingu alusel ühes motolaskurbrigaadis. Kuid mõni nädal tagasi kõik muutus ja ühel sotsiaalvõrgustikus avaldatud fotol on kaks neist jäädvustatud juba Ida-Ukrainas Gorlivkas, teisel fotol istub kolm Vene sõjaväelast Debaltsevesse suunduval lahingumasinal, vahendas Unian.

Kolmandal fotol on jäädvustatud lahingutes purustatud Uglegorskis mingisse kaevikusse kinni jäänud Donetski separatistide tank.

Barabanovi sõnul sattusid Vene sõjaväelased lahingutegevusse 20. jaanuaril, kui Donbassis oli taas alanud äge tulevahetus. Enne seda tuli neil kirjutada errumineku raportid.

"Siin on nad justkui tähtajatus lähetuses. Komandörid ei olnud vastu, hoopis vastupidi, nad tervitasid seda soovi, rääkides, miks just praegu ja sellesse kohta tuleb minna kodumaad kaitsma," kirjutas Barabanov.

Tema sõnul mindi Donbassi mitte allüksusena, vaid kolmeliikmeliste rühmadena - nagu lahingumasina ekipaaž... Kohapeal määrati nad juba formeeritud nn Donetski rahvavabariigi armee väeüksustesse.

Seega sõdivad Donbassis need, "kes tõesti oskavad sõdida", aga juba pärast "tulevad nende poolt vallutatud asulasse, komandatatuuri või kontrollposti ajakirjanikke vastu võtma kohalikud separatistid, kes meeleldi räägivad oma kaevuri-minevikust".

Enne Debaltseve ründamist, et mitte heita valgust "burjaatidele" ehk "Donbassi indiaanlastele", nagu separatistid Vene sõjaväelasi nimetavad, ei lastud ajakirjanikke Uglegorskisse, kust rünnak algas. Seejärel, kui Debaltseve lõplikult "puhastatakse" ja kontrollpunktidesse paigutatakse taas separatistid, lubatakse ka ajakirjanikke kohale.

Balabanovi sõnul Vene sõjaväelasi mitte ainult ei lubata meeleldi Ukrainasse sõdima, vaid neid lausa agiteeritakse. Ta oletab, et valitsusvastaste edasise pealetungi korral hakkavad Venemaa väeosades politrukid taas rääkima selles, "kui tähtis on aidata vabadust armastavat Donbassi Lääne agressiooni eest". Ei mingit sundust, ainult vabatahtlikud, kirjutas ajakirjanik.

Varem oli Ukraina meedia kirjutanud, et Debaltseves nähti Venemaa maavägede juhataja asetäitjat kindralleitnant Aleksandr Lentsovi.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: