Galojani Londonist Eestisse toomine läks politseile maksma ligi 4300 eurot ({{commentsTotal}})

Anna-Maria Galojan.
Anna-Maria Galojan. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Aastaid tagasi omastamise eest vangi mõistetud Anna-Maria Galojanil käis Londonis järel kolm politseinikku ning konvoeerimine läks maksma kokku 4267 eurot.

Kolm politseinikku - kaks naist ja üks mees - tõid Galojani Londonist Tallinnasse läbi Helsingi.

Politsei- ja piirivalveametis on üksus, mis rahvusvahelise kriminaalpolitsei koostöö hulgas tegeleb ka rahvusvaheliselt tagaotsitavatega - nende otsimise, kinnipidamise, väljaandmise ja konvoeerimisega.

Konvoi koosseisu kuulub alati vähemalt kaks politseinikku. Valikut tehes arvestatakse võimalikke riske, tagaotsitava sugu jm.

Galojan viidi eile õhtul Tallinna vangla vastuvõtuosakonda, kus kõik saabujad läbivad tervisekontrolli, tehakse kindlaks nende riigikeele oskus ja võetakse üldandmed (elukoht, haridus, perekonnaseis).

Kinnipeetav fotografeeritakse, temalt võetakse sõrmejäljed ja DNA-proov ning väljastatakse vangla riietus.

Hiljemalt kolme kuu möödudes toimetatakse Galojan Harku vanglasse, kus ta kannab karistust sarnastes tingimustes nagu kõik naissoost süüdimõistetud.

Briti kõrgem kohus otsustas Anna-Maria Galojani mullu novembri lõpus Eesti võimudele üle anda, kuid Galojan vaidlustas selle otsuse. Ühendkuningriigi ülemkohus ei võtnud tänavu jaanuari lõpus Galojani taotlust arutusele.

Eestis jõustus Galojani süüdimõistmine 2012. aasta 18. jaanuaril, kui riigikohus ei võtnud tema kaitsja vandeadvokaat Sven Sillari kaebust arutusele.

Seetõttu jäi jõusse 2011. aasta 17. oktoobril Tallinna ringkonnakohtus langetatud otsus, millega jäeti Galojani süüdimõistmine ja talle mõistetud vanglakaristus muutmata.

Ringkonnakohus mõistis Galojanilt toona välja ka 2011. aasta 3. oktoobri seisuga MTÜ Eesti Euroopa Liikumise kasuks viivised summas 17 658,17 eurot.

2011. aasta mais mõistis Harju maakohus Galojani süüdi suures ulatuses omastamises ja võltsitud dokumendi kasutamises ning karistas teda ühe aasta ja 10 kuu pikkuse vangistusega, millest tal tuleb vanglas kohe ära kanda viis kuud.

Kohus mõistis Galojanilt välja tsiviilhagi katteks 47 956,29 eurot ning võttis talt lisakaristusena kolmeks aastaks õiguse tegutseda juriidiliste isikute juhtorganites.

Vastavalt Harju maakohtu määrusele pidanuks Galojan minema vanglasse karistust kandma hiljemalt 2012. aasta 7. veebruari hommikul, kuid seda ta ei teinud, sest oli Eestist lahkunud.

Süüdistuse järgi kasutas kunagine reformierakondlane Galojan ära ligipääsu MTÜ rahalistele vahenditele ja kasutas omaks tarbeks üle 930 000 krooni ehk 59 438 eurot. Uurimisandmetel kasutas Galojan tihtipeale ühingu pangakaarti oma isiklike ostude eest tasumiseks.

Samuti andis Galojan ühingu raamatupidajale korraldusi oma arvete tasumiseks või esitas kuluaruandeid, milles näitas nagu oleks ta kulutusi teinud ühingu heaks, kuigi tegelikult kasutas seda oma tarbeks, märkis süüdistus.

Süüdistus tõi välja, et Galojan tasus ühingu rahaga oma riiete, ehete, hinnaliste aksessuaaride ja jalatsite eest, samuti käis ta ühingu raha eest ilusalongis ja reisil. Muuhulgas ostis ta MTÜ vahendite arvel ka hulgaliselt kinkekaarte, mida ta kasutas ise erinevates kauplustes tasumisel.

Pärast skandaali puhkemist 2007. aasta sügisel hüvitas Galojan ühingule 125 000 krooni ehk 7989 eurot.

Reformierakonna noortekogu endisest välissekretärist Galojanist sai Eesti Euroopa Liikumise juht 2007. aasta juunis, kuid ta sunniti ilmnenud minetuste tõttu kohalt lahkuma juba sama aasta septembris.

Äriregistri andmetel kuulus Galojan Reformierakonda 2000. aasta 7. maist kuni 2008. aasta 1. jaanuarini.

Toimetaja: Marek Kuul, Oliver KahuHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: