President andis Rakvere teatris üle riiklikud teenetemärgid ({{commentsTotal}})

{{1424698352000 | amCalendar}}
Foto: Jaanus Lensment/Postimees/Scanpix

President Toomas Hendrik Ilves andis Rakvere teatris vabariigi 97. aastapäeva eel Eestile osutatud teenete tunnustamiseks 99 inimesele üle riiklikud autasud.

"Kui vaatame selle aasta riiklike autasude saajaid, siis näeme tugevat Eestit. Näeme Eestit, kelle inimesed hindavad oma riigi iseseisvust, mille alus olemegi me ise – meie haridus ja haritus, meie töö ja kutsumus, meie pered, meie oskus märgata abivajajaid ning meie kindel meel hoida enda maad. Teile toetubki Eesti," kõneles president teenetemärkide kätteandmisel.

Abivajajate toetajaid oli tänavuste teenetemärkide seas mitmeid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näiteks Valgetähe V klassi teenetemärgi pälvis Linnu-Lydia Mae, kes on aastaid tegelenud erivajadustega lastega.

"Lastega, kellel midagi teinekord parandada on või abi anda on ja mulle on see väga loomulik tundunud, see on minu jaoks väga tähtis olnud. Ma ütlesin härra presidendile ka, et Eestil läheb siis hästi, kui me kõikide laste peale mõtleme," lausus logopeed Linnu Lydia Mae.

Riiklike autasude saajate seas oli ka Eesti julgeolekuga seotud inimesi. Kotkaristi V klassi teenetemärgi sai näiteks politseileitnant Kert Kotkas, kes veerand sajandit tagasi alustas teenistust kordnikuna Tartus ja nüüd töötab piirkonnavanemana Tartu linna konstaablijaoskonnas.

Lõuna prefektuuri vanemkorrakaitseametnik politseileitnant Kert Kotkas ütles, et politseiniku elukutse juures on kõige õigem see, kui saab kedagi abistada. "Ja sa näed, et sinust on abi olnud, see ilmselt on see õige," lausus ta.

Teenetemärkide kavaleride seas oli tänavugi Eesti toetajaid välismaalt. Nagu ütles president Ilves oma kõnes, siis sõbrad lisavad tugevust ja liitlased jõudu.

Ameerika Ühendriikide Euroopa maaväe ülem kindralleitnant Frederick Ben Hodges sai Kotkaristi II klassi autasu oma rollis eest liitlasvägede kohaloleku algatamises ja põlistamises NATO siinse regiooni piiririikides.

"Ilmselgelt olen ma väga uhke. See on suur au olla oma liitlaste poolt tunnustatud ja kohtuda ka teie presidendiga. Ma olin täiesti üllatunud, sest Ameerikas on nii palju inimesi, kes hoolivad sügavalt Eestist ja kes teevad rasket tööd," rääkis kindralleitnant Frederick Ben Hodges.

Kui mullu ei pälvinud teenetemärki ükski poliitik, siis tänavu oli pärjatute seas näiteks ekspeaministrid Siim Kallas ja Andrus Ansip.

TÄNAVUSED AUTASUD JAGUNESID JÄRGMISELT:

Riigivapi I klass

Siim Kallas - Euroopa Komisjoni asepresident 2004-2014

Riigivapi II klass

Andrus Ansip - endine peaminister

Riigivapi III klass

Indrek Teder - jurist, õiguskantsler

Valgetähe I klass

Carl Bildt - Läänemere piirkonna koostöö ja Euroopa julgeoleku edendaja, Rootsi

Valgetähe II klass

Mihhail Lotman - kirjandusteadlane ja semiootik

Valgetähe III klass

Mikk Marran - kaitsepoliitika edendaja
Karl Pajusalu - keeleteadlane, akadeemik, Tartu Ülikooli professor
Maido Saar - tantsulooja ja -juht
Hirvo Surva - koorijuht

Valgetähe IV klass

Sven Lennart Alpstål - ettevõtluse edendaja
Viljar Aro - hariduselu edendaja
Dan Bogdanov - informaatikateadlane
Ahto Buldas - küberneetikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Vaiko Eplik - muusik ja helilooja
Gennadi Gramberg - rahvusvähemuste koostöö edendaja
Veljo Haamer - infoühiskonna arendaja
Mart-Järvo Hirtentreu - ettevõtluse edendaja
Iira Igasta - ajakirjanik
Ülle Jaakma - loomakasvatusteadlane, Eesti Maaülikooli professor
Peeter Jalakas - teatrijuht ja lavastaja
Veljo Kaasik - arhitekt
Marika Kairjak - riigiametnik, õigusloome edendaja
Tõnis Kanger - keemik, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Feliks Kark - näitleja
Leida Kikka - ettevõtluse edendaja
Janika Kronberg - kirjandusteadlane
Celia Kuningas-Saagpakk - diplomaat
Sulev Kõks - neurobioloog, Tartu Ülikooli professor
Tõnis Kõrvits - helilooja
Indrek Laul - ettevõtluse edendaja, klaverikunstnik
Hellar Mutle - ettevõtluse edendaja
Inna Ombler - riigiprokurör
Toomas Rang - elektroonikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Indrek Rohtmets - loodushariduse edendaja, teaduse populariseerija
Riina Rõõmus - raadioajakirjanik
Üllar Saaremäe - lavastaja ja näitleja
Mare Vint - graafik
Veiko Õunpuu - filmilooja

Valgetähe V klass

Tuuli Duneton - kaitsepoliitika arendaja
Ehalill Halliste - tekstiilikunstnik
Saamo Heldema - ajaloo talletaja Läänemaal
Leida-Tiia Järg - muusikateadlane ja pedagoog
Valdeko Kalma - maadlusspordi edendaja Viljandimaal
Margus Kappel - muusik
Mihkel Karja - kaevur, kaevandamistehnoloogia arendaja
Silvia Karro - ajakirjanik
Paul Kokla - keeleteadlane
Reet Kokovkin - kohaliku elu edendaja Hiiumaal
Marcus Adrian Kolga - eestluse edendaja Kanadas
Gunnar Koll - sordiaretaja
Igor Kotjuh - luuletaja, prosaist, tõlkija
Kristo Käärmann - ettevõtluse edendaja
Marju Lepajõe - religiooniteadlane, Tartu Ülikooli õppejõud
Linnu-Lydia Mae - logopeed, puuetega laste hariduse edendaja
Hillar Mets - illustraator, karikaturist
Hardi Meybaum - ettevõtluse edendaja
Urmas Nemvalts - illustraator, karikaturist
Mati Nõmmiste - audiitortegevuse arendaja
Helle-Reet Paris (Vahersalu) - kunstihariduse edendaja
Aivar Pikkmets - talupidaja, ettevõtluse edendaja
Pille-Riin Purje - teatrikriitik
Leida Rammo - näitleja
Rasmus Rask - lastekaitse edendaja
Riho Ridbeck - muusik ja koorijuht
Viiu Sillaste - tehnikahariduse edendaja, Tallinna Tehnikakõrgkooli professor
Alan Teder - eesti muusikakultuuri tutvustaja, Kanada
Marko Tiirmaa - kohaliku elu edendaja, riigikaitseõpetaja, kaitseliitlane, nooremleitnant
Ruslan Trochynskyi - muusik, Eesti-Ukraina kultuurisidemete edendaja
Viivi Voorand - muusikapedagoog ja koorijuht
Rein Väli - represseeritute eestseisja Saaremaal

Valgetähe medal

Fedor Shantsyn - ajaloo talletaja Narvas

Eesti Punase Risti II klass

Urmas Lepner - arstiteadlane, kirurgia arendaja

Eesti Punase Risti III klass

Mart-Peeter Erss - sotsiaaltöö arendaja
Tõnu Vanakesa - kirurg

Eesti Punase Risti IV klass

Taimi Allas - vereandja
Kaja Arbeiter - perearst
Eva Kirillova - puuetega inimeste eestseisja
Anne Kõiv - puuetega laste hariduse edendaja

Eesti Punase Risti V klass

Peeter Hallist - vereandja
Vello Vaarmets - vereandja

Kotkaristi II klass

Frederick Ben Hodges - Eesti ja NATO koostöö edendaja, kindralleitnant, Ameerika Ühendriigid

Kotkaristi III klass

Kaupo Rosin - kaitseväelane, kolonelleitnant

Kotkaristi IV klass

Arne Hass - kaitsepolitseinik
Toomas Õmblus - kaitsepolitseinik

Kotkaristi V klass

Kert Kotkas - politseiametnik, politseileitnant
Viktor Preiman - vabadusvõitleja
Reimo Raivet - politseiametnik, politseileitnant
Andrei Taratuhin - politseiametnik, politseikapten

Kotkaristi kuldrist

Kersti Nüüd - politseiametnik, piirivalve- vanemkonstaabel
Aleksandr Pavlov - kaitseliitlane, kapral

Maarjamaa Risti I klass

Timothy John Berners-Lee - arvutiteadlane, World Wide Web'i looja, Suurbritannia

Maarjamaa Risti II klass

Neelie Kroes - digitaalse ühisturu edendaja, endine Euroopa Komisjoni asepresident, Madalamaad

Maarjamaa Risti III klass

Nils Göran Bronner - Eesti ettevõtluse toetaja, Rootsi
Janis Kažocinš - Eesti - Läti julgeolekukoostöö edendaja
Elmer MacKay - Eesti sõjapõgenike abistaja Kanadas
Christopher P. Skaluba - Eesti - NATO koostöö edendaja, Ameerika Ühendriigid
Timothy Snyder - ajaloolane, Yale'i Ülikooli professor, Ameerika Ühendriigid

Maarjamaa Risti IV klass

Saska Saarikoski - ajakirjanik, Soome

Maarjamaa Risti V klass

Zinaida Strogalštšikova - vepsa kultuuri edendaja

Toimetaja: Liis Velsker



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: