ERR Brüsselis | Parlamendisaadikud: Venemaaga tuleb kõnelda ka energiapoliitikas ühel häälel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Eesti saadikud Euroopa Parlamendis usuvad, et toimiva energialiidu loomine on praeguses julgeolekuolukorras tõenäolisem kui kunagi varem, sest mõistetakse üha enam, et Venemaaga tuleb kõnelda ühel häälel. Samas on saadikute sõnul pall liikmesriikide käes, kellest nii mõnigi lõikab kasu piiratud konkurentsist või erisuhetest Gazpromiga.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liiget Marju Lauristini rõõmustab Euroopa Komisjoni energialiidu asepresidendi Maroš Šefčoviči pühendumine ja selgitustöö, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Šefčovičil on tõsi taga, aga Lauristini sõnul hakkavad asjad muutuma siis, kui liikmesriigid liigutama hakkavad.

"Minu jaoks on kõige märkimisväärsem valdavaks muutunud kõnepruuk, et Euroopa Liit peab muutuma sõltumatuks Venemaa majanduslikust šantaažist, mida ta tänu oma tugevale kohale Euroopa kütuseturul omab. Euroopa Liit peab hakkama toimima kogu energiaturul ka tellijana ühe ühtse subjektina, mitte nii, et Vladimir Putin läheb korra Ungarisse ja teeb seal igauguseid diile," rääkis Lauristin.

Euroopa Rahvaparteid esindab Tunne Kelam ütles, et ühtse energiaturu kava esitamine on positiivne sündmus, mis on aga ajakavast juba ohtlikult maha jäänud. Kelami sõnul on ta korduvalt tuletanud meelde, et Ülemkogu võttis vähemalt kolm aastat tagasi otsuse viia sisemine energiaturg lõpule 2014. aasta lõpuks.

"Me oleme praegu nii, et jälle võtame vastu väga tõsised otsused, mis kõlavad muidugi hästi ja kahtlemata Ukraina kriis on siin positiivselt kaasa aidanud, aga põhiküsimus on ikkagi see, kuidas minna tegudele ja kuidas saavutada see, et liikmesriigid koos tagaksid energiaturvalisuse, jätkusuutlikkuse ja ehtsa konkurentsi energiaturul," selgitas Kelam.

Liberaalide fraktsiooni kuuluv Kaja Kallas ütles, et liikmesriikidel on suur huvi ühtse energialiidu vastu. "See tuleneb palju Ukraina kriisist, aga ka sellest, et elektrihindade tundlikkus liikmesriikide tarbijatel on tõusnud. Selle strateegia puhul on tähtis, et tekiks üldine vaade, et iga riik ei kisuks tekki enda peale, vaid vaataks, kuidas me saame koostöös teistega kogu turgu toimima saada. Ma arvan küll, et sellel on suur potentsiaal, kuivõrd on ka suur vajadus," rääkis Kallas.

Euroopa Komisjon tuli kolmapäeval välja ambitsioonika kavaga, mis seab eesmärgiks tänase 28 riigi ja väheste ühendustega turu ühendamise ühtseks ja solidaarseks energialiiduks. Eesmärk on suurendada energiatarnijaid nii, et väheneks sõltuvussuhe Vene gaasist. Samuti on kavas arendada välja ühtne elektriturg.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: