Helga Kalm: Islamiriik ei võrdu islamiusuga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Helga Kalm
Helga Kalm Autor/allikas: Rahvusvaheline kaitseuuringute keskus ICDS

Laupäeval, 14. veebruaril, avas islamiterrorist tule Kopenhaageni kohvikus, kus toimus vastakaid tundeid tekitanud rootsi karikaturisti, Lars Vilksi korraldatud sõnavabaduse teemaline seminar. Üks inimene sai surma ja kolm politseinikku haavata. Tund aega hiljem tappis sama terrorist kohaliku sünagoogi lähedal ühe juudi ja haavas kahte politseinikku. Esmaspäeval levis üle maailma propagandavideo, kus Islamiriigi (ISIS, ISIL, Daesh, Islamic State of Iraq and al-Sham – Iraagi ja Suur-Süüria Islamiriik) võitlejad tapsid Liibüa rannal 21 egiptlasest koptikristlast.

Kõik need sündmused on väga hirmsad, vägivaldsed ja ebainimlikud, kuid on oluline mõista, et need teod ei esinda kogu islamimaailma või -usku. Islam tervikuna ei propageeri vägivalda ja suurem osa moslemeid mõistab Islamiriigi tegevuse hukka ning peab selle tegevust barbaarseks. Ameerika Pew Research Centeri 2012. aasta uuringu põhjal, mis hõlmab 39 riiki, mõistab suurem osa moslemeid usupõhise vägivalla hukka ja leiab, et see ei ole ühelgi tingimusel põhjendatud.

Seetõttu on mul raske mõista Otto Jastrowi seisukohta, et “rahumeelsest islamiusust lahus hoida tahetud Islamiriik on tegelikkuses kõige ehedam islamiusu väljendus” ("Ühe minuti loeng: mida me peaksime teadma Islamiriigi kohta?", novaator.err.ee, 16.2.). Autor paistab unustavat, et maailmas on mitmeid täiesti rahumeelseid islamiriike, nagu 250 miljoni elanikuga Indoneesia, mis on demokraatlikum kui nii mõnedki Euroopa Liidu liikmesriigid. Seega tundub väide, et islam ei ole rahumeelne usk, pigem radikaalse lihtsustusena.

On tõsi, et koraani kritiseerimine ei ole moslemitele lubatud ja seetõttu võib tunduda, et islamiusk ei ole arenemisvõimeline ja on kinni seitsmenda sajandi ühiskonnas. Ometigi ei ole Islam monoliitne usk ja ka sellel, sarnaselt kristlusega, on palju erinevaid tõlgendusi ja järgimise astmeid. Islamiriigi juht al-Baghdadi on salafist,esindades n-ö traditsioonilist islami, mis on levinud Kataris, Saudi Araabias ja Araabia Ühendemiraatides. Al-Baghdadi on välja kuulutanud Islamiriigi kalifaadi ja mõistab hukka kõik moslemid, kes toetavad demokraatlikke institutsioone. Paljud salafistid seevastu keskenduvad just iseenda täiustamisele ja n-ö kvietistliku salafismi pooldajad leiavad, et Islamiriigi propageeritud sotsiaalne ülestõus on koraanis hukka mõistetud ja et seni kuni päris kalifaati välja pole kuulutatud, on institutsionaalsele võimule allumine lubatud.

Lugedes Islamiriigi meediakajastust jääb mulje, nagu oleks kogu nende tegevus suunatud välismaalaste, eriti kristlaste, röövimisele ja hukkamisele. Tegelikkuses kannatavad Islamiriigi terrori all ennekõike kohalikud šiiidid ja kurdid. Kuivõrd šiia moslemid järgivad mitmeid uuenduslikke praktikaid, mis ei ole koraanis kirjas – nagu imaamide haudade kummardamine –, siis ei austa nad Islamiriigi arvates koraani esialgset täiust. Seetõttu on Islamiriigi arvates määratud hukule kõik 200 miljonit šiiiti. Al-Baghdadi on oma saudi mõttekaaslastele suisa öelnud, et nad vabaneksid esmalt šiiitidest, seejärel kohalikest Saudi monarhia toetajatest ja alles siis välismaalastest ja nende baasidest.

Arvates, et kõik moslemid toetavad Islamiriiki, tekitame ohtliku lumepalliefekti. Sugugi mitte kõik Euroopa moslemid ei toeta Islamiriiki, aga neid selles pidevalt süüdistades ja diskrimineerides tekitame neis viha kohaliku ühiskonna vastu. Haavatud ja tõrjutud inimene on aga kergemini mõjutatav ja vastuvõtlikum Islamiriigi äärmuslikule propagandale. Pidades kõiki moslemeid vägivalla ja Islamiriigi toetajateks, teeme justkui ise Islamiriigile propagandat.

Moslemeid on nii äärmuslikumaid kui ka neid, kelle jaoks ei ole kaasaegne ühiskond ja usk tingimata omavahel vastuolus. Oluline on näha erinevusi ja mitte kõiki ühe puuga mõõta, eriti veel kujundada seisukohti terve usu kohta ühe äärmusliikumise põhjal. Me ei arva ju, et kõikide ateistide eesmärk on kõik usklikud maha lasta, kuigi üks North Carolina osariigi ateist tappis kolm moslemist üliõpilast.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: