Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Välisilm": Islamiriigi hävitustöö tõttu on Lähis-Ida kultuuripärandi tulevik väga tume

26. veebruaril ilmus avalikkuse ette videosalvestis, kus äärmusrühmituse Islamiriik liikmed purustavad sepahaamrite, kangide ja igasuguste muude tööriistadega Mosuli muuseumist pärit antiikesemeid, mis olid pärit Assüüria impeeriumi aegadest ehk peaaegu kogu praeguse Lähis-Ida aladelt vahemikust 2500 kuni 600 enne Kristust. See kohutav kultuurivaenulik kuritegu ei ole kahjuks esimene omataoline, vaid ainult üks pikast reast, kuhu kuulub ka näiteks Mosuli raamatukogu haruldaste käsikirjade põletamine.

Ekspertide hinnangul ei ole siin tegu sugugi ainult ebajumalakujude hävitamisega, mida islam ette näeb, vaid katsega hävitada igasugune mitteislami kultuur, tekitada olukord, kus mitte midagi, mis ei kuuluks islami juurde, poleks üldse olemas. Ning isegi see ei pruugi olla piir, vahendas ETV saade "Välisilm".

"Ma arvan, et nad tahavad näidata, et nemad on "tabula rasa", enne neid polnud mitte midagi, ei midagi olulist - pole olnud kultuuri, pole olnud ajalugu, mitte miskit pole olnud enne neid. Seda nad püüavad näidata sellisel jõhkral viisil, sellisel jahmataval, ma ütleksin, šokeerival viisil. Nõnda üritavad nad lüüa ühiskonda sügavaid lõhesid, nad tahavad luua hirmu atmosfääri, atmosfääri, kus sa isegi ei saa mõelda kultuuri taastamisest ja sektantlusele vastandumisest riigis," rääkis UNESCO peadirektor Irina Bokova.

Islamiriigi valitud taktikat nimetab Bostoni Ülikooli avaliku halduse kooli abidekaan David Nersessian Briti ajalehes Daily Mail kultuuriliseks genotsiidiks. Kultuurilisel genotsiidil on pikk ajalugu, seda harrastasid juba vanad kreeklased ja roomlased. Hilisemast ajast on kurikuulsamad näited pärit muidugi Adolf Hitleri ja Jossif Stalini päevilt, kes nii hävitasid neile ebameeldivat kultuuripärandit kui ka vedasid väärisesemeid nende loomulikust asukohast hoopis kaugele, Berliini ja Moskva muuseumitesse.

Ajalooliste esemete ja kultuuriteoste äravedamine oli kombeks muidugi kõigi Euroopa koloniaalimpeeriumite ajal, aga Euroopa muuseumitesse veetud kultuuriväärtustel on Islamiriigi võitlejate kätte langenute ees üks suur eelis - need esemed on küll vales kohas, aga nad on alles, olemas, puruks peksmata.

"Minu arust saame me sellest vahejuhtumist - sellest väga kurvast ja kahetsusväärsest vahejuhtumist - õppida seda, et ka meie siin Euroopas vastutame Iraagi kultuuripärandi eest, tegelikult kogu Lähis-Ida kultuuripärandi eest. Me peame selle pärast muret tundma ja me peame oma kogutud teadmised edasi andma, et kaitsta nende riikide kultuuripärandit, kus see on praegu väga tõsises ohus," nentis Berliini Vana Lähis-Ida Pergamoni muuseumi direktor Markus Hilgert.

Hilisemast ajast kohtame kultuurigenotsiidi 1990. aastate Jugoslaavia sõdades, eriti Bosnias, kus kõik osapooled entusiastlikult vastaste kultuuripärandit lõhkuma tõttasid ning mitte juhuslike pogrommide käigus, vaid ikka süstemaatiliselt. Hävitati üle tuhande mošee, sadu katoliku ning õigeusu kirikuid ja kloostreid, raamatukogusid, arhiive ja muuseume. Tihtipeale oli viha vastaste kultuuripärandi vastu nii suur, et buldooseriga lükati maatasa isegi need viimased rusud, mis varasemast hävitustööst veel püsti jäid.

Islamiriigi hävitustööga seoses on juba meelde tuletatud Bamyani budakujude hävitamist 14 aasta eest Talibani käe läbi. Meenutamata ei saa jätta ka, kuidas islamiäärmuslased hävitasid Timbuktus mitmeid kultuuripärandiobjekte, sealhulgas põletati maha raamatukogu, kus oli palju haruldasi käsikirju.

Islamiriigi äärmuslaste viha pole pöördunud ainult islamieelse aja vastu, innukalt on hävitatud ka kõike šiiitide kultuuriga seonduvat, sest šiiite peavad sunniitidest islamiriiklased jäledateks väärusulisteks. Samas, mitte kõik äärmusorganisatsiooni võitlejad ei karga vasarad käes kujude kallale, osad neist püüavad neid üle rindejoone "uskmatuile" smugeldada. On isegi arvatud, et antiikväärtuste müük on äärmuslaste peamine tuluallikas, millega nad ka oma sõjategevust finantseerivad.

"Meil on infot, et Islamiriik hävitas mõned kunstiteosed ja jätkab teiste salakaubandust. Antiikesemetega salakauplemine käib ja paraku aitavad sellele kaasa mõned reeturid," märkis Iraagi peaminister Haider al-Abadi.

Mosuli raamatukogust on praeguseks minema viidud ja ära põletatud kõik islamiga mitte seotud teavikud, jäänud on ainult islami usutekstid. Lähis-Ida kultuuripärandile tekitatud kahju on tohutu suur, eriti kui arvestada, et isehakanud kaliifi järgijad pole esimesed kultuurihävitajad sealkandis.

Saddam Husseini vastu peetud sõja ajal 2003. aastal hävitas USA armee tahtmatult suure hulka haruldasi, veel läbi uurimata kiilkirjatahvleid, mis olid aastatuhandeid kõrbes õhukese liivakihi all väga hästi säilinud, kuid rasked sõjamasinad hävitasid need hetkega.

Tulevik on aga tume - suur hulk haruldasi käsikirju, kiilkirjatahvleid ning muid antiikesemeid on praegu piirkonna elanike juures kodus. Arvata aga on, et hirmust äärmuslaste karistuse eest visatakse need lihtsalt välja. Kui aga ei visata, tulevadki Islamiriigi võitlejad, hävitavad väärisesemed ning hukkavad nende omaniku ebajumalateenistuses süüdistatuna. Oht, et Assüüria-Babüloonia kultuuripärandist saame edaspidi vaid raamatuist lugeda, on vägagi reaalne.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: