Nemtsovi kaaslanna sõnul hoidis Venemaa teda vastu tahtmist kinni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

23-aastane modell Anna Duritskaja.
23-aastane modell Anna Duritskaja. Autor/allikas: AP/Scanpix

Tapetud opositsioonipoliitiku Boriss Nemtsovi kaaslase sõnul hoidsid Vene võimud teda pärast tulistamist vastu tahtmist kinni, kuigi ta andis kogu tunnistuse - mõrvarit ta enda sõnul ei näinud.

23-aastasest Kiievist pärit Anna Duritskajast on saanud tema tapetud kaaslase, Venemaa opositsiooniliidri Boriss Nemtsovi mõrvajuurdluse peamine tunnistaja, kirjutab The New York Times.

Nemtsovist rohkem kui poole noorem Ukraina modell tutvus temaga kolm aastat tagasi, väidetavalt puhkusel Türgis, ning neist sai peagi paar.

Nooruke Duritskaja liikus sageli koos Boriss Nemtsoviga ringi, ka oli ta koos mehega saatuslikul reede õhtul, mil ta mõrvati. Tegu on kõige kõrgema poliitilise profiiliga isikuga, kes president Vladimir Putini valitsemisajal on tapetud.

Intervjuudes Vene meediale ütles Duritskaja, et Vene politsei ei luba tal naasta Ukrainasse.

Associated Pressi ja The Guardiani andmetel lendas naine aga eile hilisõhtul Kiievisse.

Väidetavalt valve all korteris kinni hoitud Duritskajal õnnestus varem kohtuda Ukraina konsuliga. Diplomaat rõhutas, et Duritskaja kui tunnistaja omab tegelikult õigust Venemaalt lahkuda ja koju pöörduda. Sama ütlesid ka Ukraina välisminister ja Vene advokaat.

Varem esmaspäeval andis naine Skype'i ja telefoni teel intervjuu Venemaa telejaamale Dožd, milles kinnitas, et teda hoitakse kinni. "Mul on nüüd tunnistaja staatus. Ma andsin kogu oma tunnistuse, mis oli võimalik, ja ma ei saa aru, miks ma olen ikka veel Vene Föderatsiooni territooriumil, kui ma tahan lahkuda koos oma emaga, kes on haige ja raskes psüühilises seisundis."

Duritskaja kirjeldas, et ta ootas reedel Bosco kohvikus GUM kaubamajas Punasel väljakul Nemtsovi, kuni ta lõpetas intervjuu raadiojaamale Ehho Moskvõ. Nad sõid kahekesi õhtust ning hakkasid koju kõndima.

Naine ütles, et ta ei märganud mitte midagi kahtlast, mistõttu oli temast uurijatele vähe abi. Tapja tulistas Nemtsovi selga, kui Duritskaja temaga kõrvuti jalutas. Nemtsov kukkus tulistamise tagajärjel kõnniteele maha.

Duritskaja rääkis, et selleks hetkeks, kui ta tagasi vaatas, ei näinud ta tulistaja nägu ega ka auto numbrimärki, millega ta minema põgenes. Ta olevat öelnud, et auto oli heledat tooni.

Naine jooksis lähedalasuva lumesaha juurde, et abi otsida. Seejärel naases ta Nemtsovi surnukeha juurde ning ootas umbes 10 minutit, kuni saabus politsei.

Modell on varem kinnitanud, et armukadedus ei saanud kuritöö põhjus olla, kuigi Vene poliitikud ja muud kommentaatorid käisid juba selle idee välja. Seda, mis võis poliitiku tapmise põhjus olla, Duritskaja ei tea.

Vene ajaleht Komsomolskaja Pravda on juba uurijate väidetele tuginedes süüdistanud Duritskajat, et ta unustas olulisi asju tulistamise hetkest Suurel Moskvoretski sillal. Uurijate sõnul pidid nad ootama, kuni naine psühholoogilist abi saab, et šokist üle saada.

Pärast sõda Ukrainas kohtus Boriss Nemtsov ka Ukraina presidendi Petro Porošenkoga, kes hiljem ütles, et Nemtsov üritas olla "sild" kahe riigi vahel. Ta tapeti päev enne, kui ta pidi protesteerima Ukraina sõja vastu.

Nemtsovi mõrva motiivi kohta ringleb palju vandenõuteooriaid. Levinud arvamus on siiski, et Nemtsov oli opositsioonipoliitikuna Putini režiimi ohver.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: