Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mart Helme: Madisoni tekst on üksikisiku arvamusvabadust austav seisukoht

{{1425369237000 | amCalendar}}
Mart Helme.
Mart Helme. Autor/allikas: ERR

EKRE esimehe Mart Helme sõnul on Jaak Madisoni natsi-Saksamaad kiitev blogitekst "üksikisiku arvamusvabadust austav seisukoht" ning lihtsalt "hinnang Saksamaale ja tolle majandusele". Erakonnas tema sõnul siiski "nähtavat sümpaatiat" Hitleri režiimi suhtes ei ole.

"Mis on selles natsismi ja fašismi õigustavat? See on ju hinnang tolleaegsele Saksamaale ja Saksamaa majandusele. Jätke see natsismi külge keevitamine meile, me ei ole natsid, me ei ole fašistid," teatas EKRE esimees Mart Helme ERRi uudisteportaalile, kommenteerides riigikokku äsja valitud Jaak Madisoni blogipostitust, kus kiidetakse fašismi ja natsismi.

Helme sõnul ei ole Madisoni teksti näol tegemist partei seisukohaga.

"See on üksikisiku arvamusvabadust austav seisukoht," ütles Helme, kuid pidas vajalikuks lisada, et "[selliseid küsimusi küsides] põhimõtteliselt te teete ju praegu Kremlile tööd".

ERR.ee reporteri küsimusele, kas Madisoni arvamuse taoliste seisukohtade levitamine tulevase riigikogu liikme poolt ei ole otse Kremlile "palli jala peale mängimine", rääkimata selle aktsepteerimisest Euroopas, vastas Helme:

"Kas see, et Eesti Vabariik korraldas Narvas sõjaväe paraadi, ei ole Kremlile palli jala peale panemine? Kui te tahate jätkata meie süüdistamist natsismis, ma ei saa seda takistada, aga see on alatu ja see on laim. See, et üks inimene on arutlenud teemal, kas fašismis oli ka midagi positiivset või mittepositiivset, ei tee seda inimest natsiks ja ei tee meie parteid natsiparteiks."

Helme lisas, et "toonase maailmakorralduse" ajal kummardasid Hitlerit ja tema majandusmudelit väga paljude demokraatlike riikide riigimehed, teiste hulgas "kõige demokraatlikuma riigi Suurbritannia riigimehed".

"Nii et tagantjärele targad me oleme kõik ja leiame, et Hitler tegi seda, teist ja kolmandat, mis oli lihtsalt õõvastav - ma olen sellega täiesti nõus. Aga tol ajal ei saadud sellest aru ja leiti, et seal on väga positiivseid elemente. Ja nendele positiivsetele elementidele - Saksamaa majanduse jaluletõstmine - on juhtinud tähelepanu ka Madison," seletas Helme.

"Muu hulgas Ameerika Ühendriigid ei tulnud teistmoodi välja, kui ainult sõjamajanduse rööbastele oma majandust pannes. Võib mingil määral öelda, et ka Ameerika Ühendriigid kopeerisid Saksa mudelit. See on selle arutluse sisu, aga selle arutluse sisu ei ole õigustada ja ülistada natsistlikku või fašistlikku ideoloogiat. Kas 23-aastasel inimesel, kes tegelikult alles maailma avastama hakkab, ei ole õigust ka natukene arutleda niisuguste tundlike teemade üle?" küsis EKRE esimees.

Ta väitis ka, et EKRE-le "püütakse kogu aeg mingit silti külge kleepida".

"Mul ei ole absoluutselt mingit sümpaatiat ja ma ei näe meie erakonnas ka mingisugust nähtavat sümpaatiat Hitleri režiimi vastu," märkis Helme ja rõhutas, et Madison ei olnud postituse tegemise ajal erakonna liige ja sellel pole erakonnaga mingit pistmist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: