Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helme muutis meelt ja otsustas Madisoni avaldust kahetsusväärseks nimetada

{{1425461261000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond teatas, et mõistab üheselt hukka kuritegelikud režiimid, mille hulka kuuluvad nii kommunism, fašism kui ka natsism. Samuti distantseeris erakond end Jaak Madisoni avaldustest. Alles eile nimetasid EKRE juhid Madisoni avalduste avalikkuse ette toomist pseudoteemaks ja laimukampaaniaks. Samas on erakond seisukohal, et Madison ei peaks oma arvamusavalduste tõttu loobuma riigikogu liikme kohast.

"On kahetsusväärne, et meie erakonna noor poliitik Jaak Madison avaldas oma isiklikus blogis 2010. aastal fašismi ja inimsusevastaste kuritegude kohta arvamust, mille sõnastus ärritab paljusid inimesi Euroopa kultuuriruumis," ütles erakonna esimees Mart Helme.

"Me oleme konservatiivne rahvuslik erakond, kellele on täiesti vastuvõetamatu totalitaristlik mõtteviis," kinnitas Helme.

Helme märkis, et EKRE ei jaga Madisoni toonaseid seisukohti ega leia neile õigustusi. "Küll aga loodame, et tollal 20-aastasele noorele inimesele, kes ei olnud tegev ei poliitikas ega meie erakonnas, antakse see juhtum andeks, sest Madison on ennast erakonnas näidanud igati tasakaaluka, õppimisvõimelise ja tööka inimesena ega ole erakonnas olles sarnaseid seisukohti väljendanud," lisas Helme.

"Erakonna ametlikud seisukohad on kirjas meie programmis ja põhikirjas ja need dokumendid on vabadust ja vastutust rõhutavad alusdokumendid," selgitas Mart Helme.

Helme rääkis, et ta on Jaak Madisoniga kõnealusel teemal põhjalikult rääkinud ning tema sõnul mõistab Madison ka ise oma toonase blogipostituse kohatust ja kahetseb seda.

Kuigi erakond ei nõustu Madisoni postituse sisuga, leiavad nad, et nii suureks skandaaliks polnud põhjust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samuti on erakond seisukohal, et Jaak Madison ei peaks oma arvamusavalduste tõttu loobuma riigikogu liikme kohast.

"Täpsustasime ainult selle üle, et see, mida kirjutas inimene mitu aastat enne poliitikasse minekut, kui ta oli esmakursuslane, on kahetsusväärne ja ei ole väga mõistlik tekst võib-olla. Aga selle eest teda risti lüüa - inimesele tuleb anda võimalus areneda ja targemaks saada," kommenteeris erakonna aseesimees Martin Helme.

"Kui selline pisike arvamusavaldus kuskil inimese minevikus ja mitte poliitilises tegevuses on põhjus, miks riigikogu peaaegu 1900 häälega inimene riigikogusse ei kõlba, siis meil oleks riigikogu tühi. See on ilmselgelt proportsioonist välja puhutud üritus ja üle vindi keeratud," lisas ta.

EKRE sattus eile skandaali, kui avalikkuse ette tulid erakonna ridades riigikokku valitud Jaak Madisoni avaldused, kus ta tõstis esile fašismi ja natsismi positiivseid külgi ning samuti kutsus üles rahvuslikule puhastusele Eesti ühiskonnas.

Madisoni avaldused mõistsid eile hukka nii IRL, Keskerakond, Reformierakond kui ka sotsid. Viimased kaks välistasid EKRE-ga ka valitsuskoostöö. Erakondade sõnul pidasid nad kahetsusväärseks ka EKRE juhtide soovimatust Madisoni avaldusi hukka mõista.

Mart Helme ütles eile, et Madisoni tekst on üksikisiku arvamusvabadust austav seisukoht ning fašismi õigustamist seal ei ole.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: