ERR Brüsselis: mobiiltelefoni kasutamine EL-is reisides võib minna 4 korda odavamaks ({{commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Mobiiltelefoni kasutamine Euroopa Liidus reisides võib muutuda järgmise aasta suvest kuni 4 korda odavamaks. Sellise ettepanekuga tulid pärast aastaid kestnud vaidlusi välja liikmesriikide valitsused. Euroopa Parlament aga nimetab seda ettepanekut nõrgaks, leides, et rändlustasud peaksid käsoleva aasta lõppedes täielikult kaduma.

Euroopa Komisjon tuli rändlustasude kaotamise plaaniga tegelikult välja juba aastate eest, kuid rttepanek on telekomfirmade vastuseisu tõttu pikalt sahtlis seisnud. Läti, kes on praegu Euroopa Liidu eesistuja, pani telekomturu reformi oma agenda prioriteetide hulka ja esialgne kompromiss liikmesriikidega saavutati kolmapäeval, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pikkade vaidluste tulemusena leppisid valitsuste esindajad kokku, et rändlustasud enne 2018. aastat päriselt ei kao, küll aga vähenevad umbes 4 korda. Kui liikmesriikide tahe läbi surutakse, saab 2016. aasta juulist välismaal mobiili väga väikeses mahus kasutada sama hinnakirja järgi, mis kodus.

"Kes sõidab välismaale, saab 5 minutit ilma roamingu lisatasuta rääkida, 5 smsi saata ja vastu võtta ja umbes 5MB tasuta datat päevas, 7 päeva jooksul. See on üks variant, mis on praegu laual," selgitas Eesti alalise esinduse EL-i juures asejuht Clyde Kull.

Euroopa Komisjoni digitaalse ühtse turu asepresidendi Andrus Ansipi sõnul on liikmesriikide kokkulepe lootustandev ja hea lähtekoht läbirääkimisteks. Lõplik kokkulepe peaks aga olema ambitsioonikam, eriti selles, mis puudutab andmesidet, toonitas Ansip.

"Kui räägime 5 megabaidist iPadis, siis see tähendab, et avad kaane, paned PIN-koodi ja kui on automaatsed allalaadimised, siis võib juhtuda, et 20 megabaiti on juba läinud ja 5-megabaidine kingitus jääb märkamata. See 5+5+5 on ilmselgelt liiga vähe," nentis Ansip.

Euroopa Parlamendi saadikud, kes lubasid rändlustasud Euroopas kaotada käesoleva aasta lõpuks, nimetavad nõukogu kompromissi nõrgaks.

Hollandi saadik Euroopa Parlamendis (ALDE) Marietje Schaake arvas, et tegemist on kõige hullema võimaliku kompromissiga. "Sellel puudub igasugune ambitsioon. Ma olen täiesti veendunud, et Euroopa Parlament võitleb küünte ja hammastega selle eest, et saaksime oma valimislubadused eurooplastele täita. Nende telefoniarved peavad vähenema," lausus ta.

Eesti teenusepakkujad: palju küsimusi on veel vastuseta

Eesti mobiilside teenuse pakkujad loodavad, et odavam teenus kasvatab tarbijate hulka ja kasumeid. Vastuseta küsimusi on aga veel palju, mistõttu ei saa välistada, et tasuta rändlus toob kaasa kõrgemad tasud kodumaal.

"Ettevõtte üldine strateegia on kaotada hirmu rändluse ees ja eriti selle tasude ees. Ma ütleks, et me ju tahamegi suunata kliente teenuseid kasutama ja mingil määral me ei ole selle muudatuse vastu. Küll aga me ei oska seda mõju hinnata, kui see muudatus ükskord tuleb," rääkis Eesti Telekomi kõneside grupi juht Leila Leeben.

Tele2 kõneisik Hans Saarvelt märkis, et praegu pole ka selge, kas selline otsus võib kaasa tuua nn paketiturismi. "Ka see ei ole selge tõesti, et kas sa näiteks Frankfurdist paned end Eestisse kirja või mitte. Praegu peab eestlane end Eestis registreerima."

Kuna teenuse pakkumine ei ole tasuta, siis võib karta, et reisiva kliendi arve maksab kinni klient kodumaal, arvas Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen.

"Sest nagu me kõik teame, siis tasuta lõunaid ei ole. Ja kui nii suuremahuline lisakulu või tulude kaotus meie operaatoritele otsa reguleeritakse, see vägisi viib sinna, et ühel või teisel viisil mõne teise komponendi hind tõuseb ja see on siis siseriikliku kõne hind," nentis Seppänen.

Kogu plaani edasilükkumise on tinginud vastuseta küsimused. Näiteks kui rändlus on üle Euroopa tasuta, siis kas peaks olema teenuse hind igal pool sama?

"Inimene saab täna meie Soome turul 10-20 euroga väga hea teenusepaketi. Sama asi maksab Brüsselis näiteks 40 eurot. Siis keskmine on 30 eurot. Ma ei usu, et kohalikud siin turul tahavad hakata subsideerima oma kolleege Euroopas. Ma ei usu," lausus Seppänen.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: