Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandimaa kõrgeima mäe tiitel vahetas omanikku

Viljandimaal lükati ümber 1930ndatest aastatest teada olnud fakt, et sealne kõrgeim mägi on Rutu mägi. Seda tiitlit kannab nüüd Sudiste külas asuv mägi, mis nimetati Härjassaare mäeks. Reedel jõudis Viljandimaa uude kõrgeimasse tippu ka mulgi lipp.

Kui minna Sudiste külas mõnisada meetrit läbi metsatuka, kus kohalikud armastavad seenel ja marjul käia, siis jõuabki sellesse kohta, mis on viimaste andmete kohaselt Viljandimaa kõrgeim tipp. Härjassaare mäe tipp on kõrgem kui seni arvati, andsid aimu maa-ameti kaudsed mõõtmistulemused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Regio kartograaf Mihkel Järveoja rääkis, et ta pidi töö käigus kontrollima piirkonna kõrgeimaid tippe ja talle jäi silma kõrguspunkt, mis oli kõrgem kui senine teadaolevalt Sakala kõrgeim mägi.

Seejärel asus Järveoja koos Tartu Ülikooli geograafi Taavi Paega mäe kõrgust üle mõõtma. Kaasas oli neil täppis-GPS, mis näitas, et Härjassaare mäe tipp on seni Viljandimaa kõrgeimaks peetud Rutu mäe tipust kuni 1,3 meetrit kõrgemal. Nimelt on Härjassaare mägi ligi 147 meetri kõrgune.

Taavi Pae sõnul on tegemist pisut eraldatuma kohaga. "Just sellele kohale ei olnud vanematel kaartidel kõrgusarvu pandud. See on isegi natuke kummaline, et siin kõrval oleval tipul, mis on paar meetrit madalam, oli kõrgusarv olemas, aga just sellel kõrgemal kohal kõrgusarvu ei olnud."

Härjassaare mäe leiab juba uuelt Eesti üldgeograafiliselt kaardilt. Geograaf Taavi Pae vihjas, et ka Ida-Virumaa kõrgeim mägi vajaks ümber lükkamist. Sealne kõrgeim ei ole mitte Tärivere mägi, nagu arvatakse, vaid hoopis Uljaste oos.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: