Jäger: pankrotistuvaid ettevõtteid iseloomustab kehv müügioskus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Krediidiinfo AS-i asedirektor Alar Jäger kõneles täna paneeluuringu "Pankrotid Eestis 2014" tulemuste tutvustamisel, et keskmist pankrotistuvat ettevõtet iseloomustab Eestis tendets, et ta ei oska oma toodangut või teenuseid müüa.

Pankrotiettevõtet ei iseloomusta tema sõnul mitte see, et ta oma müügitulu ehk kliendid ära kaotab, vaid see, et ta ei oska müüa.

"Varude tase on kõrge ja tal on ladu täis, aga müügiks ei lähe. Nad ei oska müüa, see on see probleem," sõnas Jäger ja lisas, et pigem tegeletakse tootmise ja teenuse poolega, mitte müügi poolega.

"Müügikunst on äri juures ikkagi kõige tähtsam," toonitas Jäger.

Erinevalt varasematest aastatest pankrotistusid mullu ettevõtted, kes olid paremini kapitaliseeritud, hoidsid suuri laovarusid ning veel viimasel tegevusaastal pigem investeerisid kinnisvarasse ja seadmetesse.

"Selliste näitajate põhjal on pankrotiohtu üha raskem tuvastada," tõdes Krediidiinfo uuringujuht Anne-Ly Ots. Kui varasematel aastatel olid pankrotistuvate ettevõtete ja teiste äriühingute vahel tugevad ja selged jooned ja erinevused, siis nüüd tema sõnul nii selgeid ohunäitajaid välja ei loe.

"Võib teha järelduse, et probleem on liiga suurte kaubavarude realiseerimisega piisavalt kiires tempos, mis võib ka olla üheks peamiseks põhjuseks," rääkis Ots.

"Kui varasematel aastatel oli meil kokkuvõte selline, et pankrotiettevõttel käive oluliselt kahaneb kolm aastat järjest, pankrotiettevõte on suures kahjumis, pankrotiettevõttel on need ja need näitajad väga madalal, siis praegu see enam nii välja ei paista," tõdes Alar Jäger.

Kõrgeima pankrotistumise tasemega valdkondadeks on juba mitmendat aastat majutus-toitlustus, tööstus ja ehitus. "Seal on arvega maksmise viivitusi palju ja siis hiljem tekib ka pankrot," märkis Jäger.

"Head ettevõtted ongi head ettevõtted praegu. Kellel kehvasti läheb, sellel reeglina on probleem juba sisuline, ärimudelis kinni," kommenteeris ta.

2014. aastal pankrotistunud kümne suurima ettevõtte hulka kuulus üks tööstusettevõte (Catmet AS); neli ehitussektori ettevõtet (Facio Ehituse AS, HR Restauraator OÜ, Sfinks Ehitus OÜ, Balti Betoon OÜ); neli hulgimüügi ettevõtet (Alberta Trade OÜ, Deleesia OÜ, Flashtrade OÜ, Fercon Trade OÜ) ning üks veondusettevõte: Priva Shipping Comapny OÜ.

Keskmine pankrotiettevõte oli müügituluga alla 180 000 euro, mis on Anne-Ly Otsa sõnul suhteliselt väike ettevõte. Keskmiselt töötas ettevõttes viis töötajat. Viimasel ajal võis Otsa sõnul pankrotiettevõtetel täheldada lühiajaliste kohustuste suurenemist ja omakapitali osakaalu vähenemist.

Ligi 85% pankrotistunud ettevõtetest said oma viimasel aktiivsel tegutsemisaastal madala krediidireitinguga (BB, B, C, U).

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: