Endine Islamiriigi võitleja selgitas, miks hukkamisvideote ohvrid nii rahulikud on ({{commentsTotal}})

USA ajakirjanik James Foley hukkamisvideo
USA ajakirjanik James Foley hukkamisvideo Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Äärmusrühmituse Islamiriik endise võitleja äsja antud anonüümne intervjuu tõi vastuse küsimusele, miks kurikuulsate hukkamisvideote ohvrid nii rahulikud on. Selgitus on üsna lihtne - filmitavad ei tea tegelikult kunagi, kas ja millal neid tegelikult ära tapetakse.

Hoolimata vägagi professionaalsest teostusest on äärmusrühmituse Islamiriik poolt avaldatud hukkamisvideod tekitanud avalikkuses mitmeid küsimusi. Sageli on äramärkimist leidnud asjaolu, et hukatavad isikud on videotel nii rahulikud. Samuti pole näidatud peade maharaiumist ennast, mis on tekitanud spekulatsioone, et tegemist võib olla lihtsalt propagandistlike näitemängudega, kirjutas Washington Post.

Miks on pantvangid nii rahumeelselt osalenud Islamiriigi propagandavideotes, kui nad teavad, et neid video lõpus nagunii tapetakse, on küsinud mitmed ajakirjanikud ja analüütikud. On isegi pakutud välja teooria, et ehk on pantvangidel õnnestunud terroristidega kokkuleppele jõuda, et neile tagatakse "humaansem" surm.

Sky Newsile intervjuu andnud endise Islamiriigi võitleja sõnul ei vasta sellised teooriad paraku tõele. Ta selgitas, et pantvangid on videotel rahulikud vaid seetõttu, et nad on olnud sarnases olukorras ka varem - ehk nad tegelikult ei tea, millal neid tegelikult hukatakse.

Islamiriigi vägede hulgast põgenenud endine võitleja, keda intervjuu käigus Salehiks kutsuti, lausus, et pantvangid olid enne tõelist hukkamist pidanud läbi tegema hulga võltshukkamisi. Saleh tunnistas, et oli ka ise pantvange rahustanud, et muretseda pole vaja ning midagi halba päriselt juhtuma ei hakka, kuigi ta ise tegelikult teadis, et lõpuks pantvangid ikkagi hukatakse.

Sarnaseid väiteid on esile kerkinud ka varem: näiteks eelmisel aastal kirjutas ajaleht New York Times, et ameerika ajakirjanik James Foley pidi enne tapmist üle elama mitmeid võltshukkamisi, samuti rääkisid terrorismivastase võitluse eksperdid telekanalile ABC, et võltshukkamised on tõenäoliselt see põhjus, miks pantvangid Islamiriigi videotes nii koostööaltid on.

Salehi poolt antud intervjuu näol on aga tegu esimese korraga, mil Islamiriigiga seotud isik sellise praktika olemasolu kinnitab.

Analüütikute arvates on Islamiriik õppinud oma eelkäijate vigadest, sest näiteks Iraagi sõja ajal islamiäärmuslaste poolt tehtud hukkamisvideotes võisid vangistatud isikud oma saatust ette nähes väga ettearvamatult käituda.

Võltshukkamiste kasutamine selgitab ka seda, miks peade maharaiumist videotes pole näidatud. Kui pantvangid ka viimasel hetkel taipavad, mis nendega tegelikult juhtuma hakkab, võivad nad midagi ootamatut ette võtta ja sellega video propagandaefekti ära rikkuda.

Näiteks Iraagis kümme aastat tagasi filmitud hukkamisvideol kiskus itaallasest pantvang Fabrizio Quattrocchi endale pähe pandud maski ära ning hakkas oma vangistajatele vastu, ise seejuures karjudes: "Nüüd te saate näha, kuidas üks itaallane sureb!" Terroristidel ei jäänud muud üle, kui mees lihtsalt maha lasta.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: