Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: kõnelustel otsustati, et omavalitsussüsteemi ootavad ees tugevad muudatused

{{1426263192000 | amCalendar}}

Täna jätkusid koalitsiooniläbirääkimised valitsusliidu moodustamiseks nelja erakonna - Reformierakond, Isamaa ja Res Publica Liit, Sotsiaaldemokrtaalik Erakond ja Vabaerakond - riigireformi teemadel. Kõnelejad leidsid, et vähendada tuleb bürokraatiat ja ametnikkonda ning muuta haldussüsteemi.

Reformierakonna esimehe Taavi Rõivase kinnitusel oli tänane arutelu konstruktiivne ja asjalik, vahendasid ERR-i raadiouudised. "Astusime küllalt pika sammu edasi," lausus ta.

"Jõudsime juba käsitleda ca tund või natuke enam ka neid teemasid, mis võiks Eestis poliitilist konkurentsi suurendada," kommenteeris peaminister pärast kõnelusi.

Riigireformi osas olid Rõivase sõnul fookuses bürokraatia vähendamine, riigiaparaadi tõhususe suurendamine, sh erinevate ministeeriumite ja ametkondade omavaheline koostöö. "Puudutasime ka päris pikalt ja põhjalikult omavalitsuste korraldust või haldusterritoriaalset reformi - nende teemadega läheme edasi," lausus Rõivas.

IRL-i esimees Urmas Reinsalu kinnitas, et Eesti omavalitsussüsteemi ja haldusterritoriaalset korraldust ootavad ees muudatused. "Laual on meil erinevad alternatiivid," märkis ta ning lisas: "Me sellel suunal plaanime tugevaid muutusi."

Reinsalu nentis, et Eesti on paraku jõudnud olukorda, kus tööturule siseneb vähem inimesi kui sealt lahkub. Ta lisas, et läbirääkimistel jõuti kokkuleppele riigiametnike hulga vähendamises.

"See selge signaal, milles me ühiselt poliitilise hoiakuna valitsusliidu moodustajatena oleme kokku leppinud, on see, et meie valitsussektorite ametnike arv peab olema kooskõlas nende muudatustega tööturul," ütles ta.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel märkis, et tema kartis, et nelja erakonna arvamused riigireformist lähevad rohkem lahku. "Mis puudutab seda riigireformi, siis mina kartsin esialgu, et nii nagu neli erakonda seda elevanti kirjeldama hakkavad, need kirjeldused tulevad erinevamad kui nad tänase arutelu lõpus välja paistsid, sealhulgas haldusterritoriaalne korraldus," ütles Herkel. Haldusterritoriaalse korralduse detailid vajavad aga täpsustamist ning neid on tema hinnangul vara välja öelda.

Demokraatiapaketi osas oli nelja erakonna esindajatel Herkeli sõnul sisukas arutelu, kuid selgetele järeldustele veel ei jõutud.

Nelja erakonna koalitsiooniläbirääkimistel leiti, et vähendada tuleb bürokraatiat ja ametnikkonda ning parandada ministeeriumide ja ametkondade omavahelist koostööd, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samuti leiti, et Eestis on liiga palju regulatsioone ning ettevõtlikkuse ja säästliku riigi huvides tuleb neid kokku tõmmata. Ühisosa oli ka selles, et Eesti haldusterritoriaalne korraldus vajab muutmist.

"Seal on väga palju detaile, mismoodi selles suunas liikuda. See tähendab loomulikult sisuliste struktuursete reformide elluviimist - olgu sellesks rohkemate e-teenuste kasutamine selleks, et paberil näiteks paberil vähem avaldusi menetleda ja seeläbi toimub reaalne kokkuhoid isikkoosseisus, olgu selleks tugiteenuste konsolideerimine. Neid ideid tegelikult oli laual päris palju," kõneles Taavi Rõivas.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: