"Välisilm": ka Moskva eksperdid ei tea, mis president Putini ümber toimub ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: TASS/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin ilmus täna pärast kümnepäevast kadunud olemist taas avalikkuse ette ja kohtus Peterburis Kõrgõzstani presidendiga. Putini eemalolek näitas väga selgelt, milline arvamuste torm ja vandenõuteooriad tabavad Venemaad ja kogu maailma siis, kui Kremli peremees kusagile ära kaob. Küsimusele, mis Putiniga kümne päeva jooksul juhtus, ei osanud "Välisilmale" vastust anda ka Vene eksperdid.

Venemaa tavakodanike jaoks on president Putini kadumine märgatav ennekõike seetõttu, et ta on kadunud teleekraanidelt, sest uudistes on ta tavapäraselt peategelane. Seda, et üks mees on kogu Vene riigi jaoks niivõrd tähtis tunnistavad nii Putini toetajad kui ka ta vastased.

"Teate, Putini nimi ei ole meie jaoks ainuüksi isikunimi, vaid omadussõna. Putinist on saanud kõige Venemaa ühiskonna halva sümbol: korruptsioon, demokraatlike institutsioonide kaotamine, ametnike ja politseinike omavoli – kõik see on täna seotud Putini nimega. Kõik see on sündinud tänu sellele poliitilisele süsteemile, mille Putin Venemaal lõi," kommenteeris partei RPR-Parnas kaasesimees Ilja Jashin

Putini toetajad aga leiavad, et möödunud nädala "kus-on-Putin" hüsteeria on selgelt tema vastaselt meelestatute kätetöö.

"Teatud poliitilitsel jõududel on vajadus ja soov tekitada Venemaal taoline ebastabiilne, tuleviku suhtes valitseva hirmu ja kahtluste õhkkond ning diskrediteerida isiklikult Putinit. Minu arvates on see täiesti põhjendatav – see on kindla eesmärgiga pikaajaline tegevus, mitte midagi juhuslikku, ühekordset," rääkis politoloog, Venemaa kõrgema majanduskooli professor Leonid Poljakov.

Üks versioon, mida Venemaa politoloogid Putini kadumise kohta kordavad, on ta enda otsus mõneks ajaks kõrvale astuda, et Venemaa kõrgpoliitikas toimuvat analüüsida.

"Praegu, Boriss Nemtsovi tapmise järel, on hetk, kui avalik arutelu muutub üha avatumaks ning seetõttu oli Vladimir Putinil loomulikult huvitav vaadata, kuidas poliitiline süsteem töötab tema kohaloluta. Kas Putini poliitilise pausi põhjused on selles? Kõigil kommentaaritel ja sel teemal rääkijatel täpsemat infot tegelikult ei ole," sõnas fondi "Peterburi poliitika" juht Mihhail Vinogradov.

Vene politoloogid püüavad aga mõtestada lahti mis toimub president Putini enda peas.

"Mida Putin kõige enam kardab – see on konkreetselt tõestatud. Kõige enam kardab ta poliitilist isolatsiooni maailma juhtide seas. Sest kui keegi temaga ei räägi – ei Obama, ei Merkel – ei ole ta Vene "maffia" jaoks enam vajalik. Nad varastavad siin, investeerivad piiri taga ja tagavad hea elu mitmele põlvkonnale. Sellele "maffiale" on vajalik inimene, kelllel on töised ja konstruktiivsed suhted Lääne eliidiga," arvas Venemaa TA süsteemse analüüsi instituudi juhtivteadur Andrei Piontkovski.

Viimasel nädalal on sageli räägitud ka võimalusest, et Kremlis toimub meie silme all paleepööre, ja mitte poliitilistel, vaid majanduslikel põhjustel.

"Tuleb mõista, et kõik seal Kremli ladvikus, alates Putinist endast on ärimehed, miljardärid. Ja nüüd nad kaotavad tohutuid summasid, miljardeid. Nad ei ole sellega mõistagi rahul. Ja üha enam inimesi seal üleval hakkab esitama küsimusi – miks me peame kõiki neid raskusi kannatama tänu ühe inimese ebaadekvaatsele käitumisele?" arutles Piontkovski.

Mis täpselt Venemaa riigipeaga toimub, ei osanud tegelikult öelda ükski ekspert, kellega ERR-i korrespondent Moskvas vestles, sest Kreml on muutunud üha salapärasemaks ja kinnisemaks.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: