Allikas: Venemaa paigutab Kaliningradi Iskanderi raketikompleksid ning Krimmi tuumapommitajad Tu-22M3 ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1426593084000 | amCalendar}}
Raketikompleks Iskander
Raketikompleks Iskander Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Venemaal Kaliningradi oblastisse paigutatakse relvajõudude lahinguvalmiduse ootamatu kontrolli käigus operatiivtaktikalised raketikompleksid Iskander ning annekteeritud Krimmi on kavas paigutada strateegilised pommitajad Tu-22M3, teatasid kaitseministeeriumi allikad.

Iskanderid toimetatakse Kaliningradi enklaavi suurte dessantlaevadega, mis on vägede valmisoleku kontrolli raames juba sadamast välja sõitnud, vahendas Ehho Moskvõ.

Venemaa pole Iskanderide paigutamist Kaliningradi kunagi varem ametlikult kinnitanud, ehkki 2008. aastal, kui diskuteeriti USA võimaliku raketikilbi üle, ähvardas Moskva seda teha. Pärast ameeriklaste loobumist mõtles ka Moskva ümber. Ent hiljem kirjutas Saksa meedia, et Iskanderid on ikkagi juba Kaliningradis.

2014. aasta detsembris kinnitas Venemaa kaitseministeerium Iskanderide paigutamist Kaliningradi analoogilise välkõppuse raames. Seejärel toodi raketid oma alalistesse baasidesse tagasi.

Maapealsete objektide hävitamiseks loodud Iskanderi raketikompleks võeti kasutusele 2006. aastal ning see suudab tabada kuni 500 km kaugusel olevaid objekte. Kuna raketid on kogu lennu vältel käsitsi juhitavad, on raketitõrjel nende vastu raske tegutseda.

Venemaa presidendi ja kõrgema ülemjuhataja Vladimir Putini korraldusel viidi eile täielikku lahinguvalmidusse Venemaa Põhjalaevastik, osa Lääne, Lõuna ja Ida sõjaväeringkonna üksustest ning dessantväed, vahendasid Lenta ja Interfax.

Sellesse on kaasatud ligi 40 000 sõjaväelast, üle 3000 ühiku lahingutehnikat, 41 sõjalaeva, 15 allveelaeva ning üle 100 lennuki ja helikopteri.

Kaitseminister Sergei Šoigu sõnul on Venemaa vastamisi uute julgeolekuohtudega ning selle tõttu tuleb armee valmisolekut suurendada. "Erilist tähelepanu tuleb pöörata strateegilistele formatsioonidele põhjas," ütles kaitseminister.

Vägede kontroll ja sellega kaasnevad õppused, mille põhiline fookus peaks olema Arktika regioonil, kestavad teadete kohaselt 21. märtsini.

Sõjalennukid Tu-22M3 paiknesid Krimmis ka 1980. aastatel. Praegu arvatakse, et need hakkavad paiknema Simferopoli lähedal asuvas baasis.

Toimetaja: Laur Viirand, Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: