Zahhartšenko: meie kontrolli all peavad olema kõik linnad, kus toimus referendum ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aleksandr Zahhartšenko
Aleksandr Zahhartšenko Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Nn Donetski rahvavabariigi juht Aleksandr Zahhartšenko teatas, et rahvavabariigi kontrolli alla peaksid kuuluma kõik asulad, kus eelmisel aastal iseseisvuse küsimuses referendum korraldati.

"Me peame võtma enda kontrolli alla kõik meie linnad, kus toimus referendum, ning edasi tegema Ukrainaga koostööd kui võrdne partner," rääkis Zahhartšenko Debaltseves ajakirjanikele.

Praegu Ukraina ülemraadas arutamisel oleva eelnõuga, mis käsitleb Donbassi regioonile eristaatuse andmist, Zahhartšenko rahul ei ole, vahendas Interfax. "Eristaatuse eelnõu mõte on nullilähedane. Seda, milles Minskis kokku lepiti, pole tehtud."

Täna arutatakse Ukraina ülemraadas president Petro Porošenko poolt esitatud eelnõu, mis käsitleb Donetski ja Luganski oblastite teatavatele regioonidele eristaatuse kohaldamist. Kuna aga Ukraina valitsuskoalitsioonis pole selle küsimuse osas veel konsensust tekkinud, lükati ülemraada istungit edasi.

Porošenko ettepanekud annaksid Donetski ja Luganski oblastitele eristaatuse, millel on laiem autonoomsus. Porošenko eelnõus märgitakse, et eristaatus antakse pärast kohalikke valimisi, mis toimuvad vastavalt Ukraina seadustele ja rahvusvaheliste vaatlejate juuresolekul. Lisaks sellele peaksid valimised toimuma ilma relvastatud rühmituste juuresolekuta ja tagama vaba ligipääsu Ukraina meediale.

Nn separatistide poolt korraldatud iseseisvusreferendum, mida suurem osa maailma riikidest ei tunnistanud, toimus 2014. aasta 11. mail mitmel pool Donetski ja Luganski oblastis, sealhulgas ka mõnedes asulates, mis hiljem on Ukraina valitsusvägede poolt tagasi vallutatud. "Referendumi" tulemuste kohaselt sooviti Donetski ja Luganski rahvavabariikide ühinemist Novorossijaks ja astumist Venemaa Föderatsiooni koosseisu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: