Rootsi kapo aastaraamat: Venemaa luuretegevus mullu hoogustus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rootsi mereväe laev HMS Visby
Rootsi mereväe laev HMS Visby Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurim luureoht lähtus eelmisel aastal Rootsi jaoks Venemaalt, suurt probleemi nähakse ka islamistide tagasipöördumises Süüria sõjategevusest, ilmneb Rootsi kaitsepolitsei (Säpo) aastaraamatust.

Aastaraamatus nimetatakse Venemaa spionaaži Rootsi vastu laialdaseks ning märgitakse, et see on hoogustunud seoses Ukraina kriisiga, vahendas The Local.

Säpo teatel on Venemaa kogunud ebaseaduslikult infot Rootsi riigikaitse, poliitika, tehnoloogia ja teaduse kohta, samuti pakuvad Moskvale huvi Rootsi majandusküsimused ning varjupaigataotlejad.

Vene luureteenistused on Säpo kinnitusel üritanud Rootsis uusi agente värvata, eriti sõjaväelaste, politseinike ja ekspatrieeritute hulgast.

"Umbes iga kolmas Venemaa diplomaat on luureohvitser," ütles Säpo juhtiv analüütik William Young. "Neil pole keepi, kaabut ega vuntse. Nad on hästi haritud, nooremad kui Nõukogude ajal, sotsiaalselt pädevad ja loovad võrgustikke," lisas Young.

Aastaraamatus tuuakse välja mitmeid näiteid Venemaa kasvanud sõjalisest kohalolekust Läänemerel. Muu hulgas mainitakse kahe Vene sõjalennuki tungimist Rootsi õhuruumi mullu septembris ning oktoobris Stockholmi ligidal toimunud ulatuslikku Rootsi mereväeoperatsiooni, mille käigus püüti tabada arvatavat võõrriigi allveelaeva.

Hiljuti teatas kaitseminister Peter Hultqvist, et Rootsi valitsus teeb ettepaneku tugevdada järgmise viie aasta jooksul riigikaitset täiendava 6,2 miljardi krooniga (0,7 mld euroga).

Lisaraha kavatsetakse suunata peamiselt allveelaevatõrje võimekuse tugevdamisele ning vägede alalise olemasolu taastamisele strateegiliselt olulisel Gotlandi saarel.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: