Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Estonian Air asutas ettevõtte, mis hakkab pakkuma allhankelende

{{1426838975000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Estonian Air asutas tütarfirma Nordic Flyways, mis hakkab pakkuma suurematele lennufirmadele allhanget.

Estonian Airi tegevjuhi Jan Palméri sõnul loodetakse nii firma kasumlikuks muuta, mis peaks olema meele järele ka Euroopa Komisjonile, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Viimane kaalub jätkuvalt küsimust, kas Estonian Air peaks riigilt saadud rahasüstid kui ebaseadusliku riigiabi tagasi maksma.

Lennuteenuse pakkumine tähendab, et allhankija veab suurte lennukitega suurele lennuväljale kohale toodud transiitreisijad väikeste lennukitega sihtkohtadesse edasi. Lühiajaliste lepingutega on Estonian Air sellist teenust näiteks SAS-le ka juba pakkunud.

"Lühiajaliste lepingute puhul võiksime teha seda Estonian Airi nime all. Kui aga tahad lepingut viieks või isegi kümneks aastaks, siis tahavad suurfirmadest kliendid, et sa keskenduksid sellele ja seda saab teha vaid siis, kui selleks on eraldiseisev ettevõte," põhjendas Palmér.

Milliste lennukompaniidega koostööd tegema hakatakse, on Palméri sõnul veel vara öelda.

"Muidugi vaatame eeskätt Põhjamaade poole, sest need on lähedal. Tahaksime saada pikemat lepingut SAS-ga, aga võib-olla ka Finnairiga ja ehk ka Norwegian on huvitatud. Me räägime enamikuga suurtest lennukompaniidest," rääkis Palmér.

Tütarfirma tarbeks on vaja lennukeid juurde muretseda. Kui projekt edukaks osutub, võib Palméri sõnul jutt olla viiest kuni kümnest lennukist.

Lennuakadeemia õppejõu Allan Nõmmiku sõnul on selline alltöövõtuvorm väga levinud ja edukas Ühendriikides, Euroopas aga alles tõusev trend.

"Euroopa suured vedajad seisavad praegu silmitsi kriisiga, mis teeb nad väga jäigaks ja selleks, et lisada nende tegevusse paindlikkust, ma arvan, et see võiks olla hea väljapääs olukorrast," ütles TTÜ logistikainstituudi doktorant Allan Nõmmik.

Samas on Estonian Airi enda olukord üsna ebakindel, sest Euroopa Komisjon vaagib küsimust, kas riigi rahaline toetus riiklikule lennufirmale oli ikka seaduslik. Negatiivse otsuse korral tuleb raha tagasi maksta, mis tähendaks Estonian Airi pankrotti. Palmér loodab, et komisjonile lennukompanii uus algatus meeldib.

"Komisjon tahaks näha, et lennukompanii teeb kõik endast oleneva, et muutuda kasumlikuks ja kestlikuks ning see, mis me nüüd teeme, on samm õiges suunas. Nii et minu arvates peaks nad hindama seda positiivseks käiguks meie poolt," ütles Palmér.

"Näeme potentsiaali lennuettevõttena kasvada väljaspool Eestit, teenindades pikaajalise partnerina mõne suure lennukompanii lühemaid liine, milleks meil on olemas sobiv lennukipark," täpsustas ta.

Esimese sammuna tütarfirma asutamise järel alustab Nordic Flyways vajalike lubade taotlemisega. "See protsess võtab reeglina aega kolm-neli kuud, misjärel on lennufirma tegutsemisvalmis. Loodame esimeste siduvate lepinguteni jõuda tänavuse aasta lõpus," märkis Palmér.

Estonian Airi lennukipark koosneb kolmest 88-kohalisest CRJ900 ning neljast 76-kohalisest Embraer 170 tüüpi lennukist.

Estonian Airi regulaarlendude liinivõrku kuuluvad Stockholm (Arlanda ja Bromma), Kopenhaagen, Amsterdam, Brüssel, Oslo, Moskva, Peterburi, Kiiev, Vilnius ja Trondheim.

Lisaks toimuvad oktoobrini hooajalised lennud Münchenisse. Märtsist oktoobrini on sihtkohtade nimistus ka Pariis ja Berliin, aprillist oktoobrini Nice, Split ja Viin ning aprillist novembrini Milano.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: