Venemaa esitas ÜRO-le uue resolutsiooniprojekti Ukraina kohta ({{commentsTotal}})

ÜRO julgeolekunõukogu istung
ÜRO julgeolekunõukogu istung Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa esitas ÜRO julgeolekunõukogule läbivaatamiseks resolutsiooniprojekti Minski kokkulepete realiseerimisest Ukrainas.

Moskva rõhub Kiievi dialoogile Luganski ja Donetskiga "kohalike valimiste läbiviimise modaalsuse" üle, vahendas BBC venekeelne uudisteportaal.

Venemaa resolutsiooniprojekti tahetakse arutada julgeolekunõukogu suletud istungil.

Venemaa alalise esindaja ÜRO-s Vitali Tšurkini sõnul on resolutsiooniprojekt väga lühike ja selle eesmärk on "veel kord kinnitada Minski kokkulepete järgimise vajadust ja muu hulgas selles osas, mis puudutab dialoogi Kiievi, Luganski ja Donetski vahel kohalike valimiste läbiviimise modaalsuse" kohta.

Venemaa initsiatiivi ajendiks oli Ukraina ülemraada otsus lükata omavalitsuse erikorra kehtestamine Donbassis edasi kuni seal Ukraina seaduste järgi valimiste korraldamiseni.

Tšurkin ütles, et Minski kokkulepete kohaselt tuleb Donbassi eristaatus realiseerida kahes etapis.

"Esimene - see on kohe praegu seaduse alusel, mis võeti vastu möödunud aasta novembris, ning Kiiev pidi lihtsalt märkima ära regioonid, millele see laieneb. Nad ei teinud seda ja isegi ei nimetanud selles seaduses Donetskit ja Luganskit," rääkis ta.

Venemaa arvates ignoreerisid Ukraina võimud praegust etappi. Nad nimetasid "neid territooriume okupeerituteks, võttes neilt täielikult mingi staatuse Ukraina koosseisus," ütles Tšurkin.

Ukraina alaline esindaja ÜRO-s Juri Sergejev teatas samal ajal, et reedel algavad ÜRO sekretariaadis konsultatsioonid tulevase rahutagamismissiooni formaadi ja mandaadi üle Donbassis.

Venemaa, Hiina, Venezuela ja Angola keeldusid eile osalemast julgeolekunõukogu mitteametlikul istungil, millel arutati inimõiguste olukorda Venemaa poolt annekteeritud Krimmis. Venemaa missiooni pressiesindaja Aleksei Zaitsev nimetas seda istungit "ebaproduktiivseks ja provokatsiooniliseks".

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: