Soome teadlane: venelaste hüüdlaused Soome ja Poola tagasivõtmisest ei pruugi olla spontaanselt sündinud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kontsertmiiting 18. märtsil Moskvas
Kontsertmiiting 18. märtsil Moskvas Autor/allikas: AFP/Scanpix

Üleeile Moskvas Krimmi annekteerimise esimese aastapäeva tähistamise kontsertmiitingul kõlanud hüüdlaused Soome ja Poola tagasivõtmisest ei ole tingimata spontaanselt sündinud, kuigi täit selgust selles on peaaegu võimatu saada, arvab Soome välispoliitika instituudi teadur Arkady Mošes.

Selliste loosungite karjumisest miitingul kirjutasid Vene massiteabevahendid, vahendas Helsingin Sanomat..

"Pärast [president Vladimir Putini] esinemist karjusid ja skandeerisid miitingul osalenud kaua: "Venemaa! Venemaa! Putin! Putin!". Paljud lõid puhtsüdamlikult sekka: "Olé-olé-olé! Krimm - see on meie! Nüüd andke Poola ja Soome! ["Крым – это наше! Даешь Польшу и Финляндию!"]," vahendas top.rbc.ru.

Portaal Ura.ru tõi aga ära miitingut juhtinud näitleja Dmitri Haratjani, riigiduuma saadiku Olga Timofejeva ja kasakaks kostümeeritud mehe dialoogi laval, milles meenutati, et kunagi olid ka Poola ja Soome "Vene omad", ning mille "kasakas" lõpetas lubadusega, et antagu ainult aega, küll siis ka Poola ja Soome "välja väänatakse".

"Hüüdlause on pärit Venemaa kodusõja ajast. See ei ole siis selline, mida kasutatakse argikeeles. Selle peale tulnu on tõenäoliselt haritud ja tunneb ajalugu," ütles Mošes, kuid toonitas siiski, et see arvamus on spekulatsioon.

Mošesi arvates ei tuleks toimunust teha liiga kaugele minevaid poliitilisi järeldusi või sõjaliselt muret tunda. Soome ja Poola seisund Euroopa Liidu liikmesriikidena on täiesti erinev sellest, mis see oli varem.

Täiesti tähelepanuta ei tohiks selliseid juhtumeid Mošesi meelest jätta. Tema sõnul on Venemaal näha märke sellest, et Soome kui hea ja usaldusväärse naabri kuvandit üritatakse muuta.

"Luuakse pilt riigist, mille suhted Venemaaga ei ole probleemitud," ütles Mošes. "Pilt Soomest on Venemaal muutumas."

Teiste näidetena nimetas ta tülisid laste pärast ja Venemaa välisministeeriumi möödunud aastal avaldatud raportit, milles kritiseeriti inimõiguste olukorda Soomes ja teistes EL-i liikmesriikides.

Mošesi sõnul peaksid Soome poliitikud seda muutust teadvustama.

"Paljudel poliitikutel on ikka veel pilt, et Soome on vaid Venemaa hea partner."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: