Martin Hurt: Venemaa harjutab Euroopat ootamatute õppustega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Martin Hurt
Martin Hurt Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Esmaspäeval alustas Venemaa lahinguvalmiduse kontrolli Põhjalaevastikus, osas Lääne sõjaväeringkonna üksustes ja dessantvägedes. Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse analüütik Martin Hurt usub, et Venemaa tahab harjutada Euroopa riike mõttega, et Venemaa korraldabki järjest rohkem lühikese etteteatamisajaga sõjalisi õppusi.

Hurt on rääkinud ajakirjale Newsweek stsenaariumist, et tavaline Vene õppus muutub ette hoiatamata kiireks rünnakuks mingile Balti riigi pealinnale ning president Putini arvates ei suuda Euroopa Liidu liidrid sel juhul kiiresti reageerida, sest kõik nende jõupingutused on olnud suunatud sellele, et vältida olukorra muutumist halvemaks.

"Venemaa kindlasti survestab kõiki riike regioonis hetkel, üritab hirmutada ja läbi selle saavutada olukorda, kus riigid aksepteerivad Venemaad. Ma arvan, et Vene propaganda Soome ja Rootsi suunal pigem mõjub provotseerivalt nii Soome kui Rootsi poliitikutele ja kodanikele laiemalt," rääkis Hurt ERR-i raadiouudistele.

"Kui kaks-kolm aastat tagasi tavaline inimene Rootsis-Soomes arvas, et Venemaa põhimõtteliselt on tavaline riik ja areneb ükskõik, mis suunas, aga ikkagi suhteliselt rahumeelselt, siis tavakodanik täna loeb iga päev lehest, kuidas Venemaa korraldab agressiivseid õppusi, on intsidente lennukitega, mida tsiviilradarid ei näe ja ohustab nii lennuliilust kui ka riike tervikuna.“

Venemaa saavutab sellega Hurda sõnul suurema vastasseisu.

"Ja Venemaa teab seda väga hästi. Tema jaoks see ongi üks eesmärkidest – tekitada vastandumist Ida ja Lääne vahel."

Kui võrrelda Venemaa ja NATO kaitsepoliitikat, siis erinevus tema sõnul on väga suur.

"NATO tervikuna on kaitseorganisatsioon, mis on selleks loodud, et väiksed Euroopa riigid ei peaks üksi silmitsi seisma suure ja tugeva vastasega. 90-ndatel ja eelmisel kümnendil ei olnud see oht arvestatav ega realistlik. Täna on see oht jälle olemas. Kui me Venemaa retoorikat vaatame, siis seal nähtub alati see, et NATO on agressiivne allianns. Kui me jällegi võtame lahti nimekirja NATO liikmesriikidest, siis agressiivsust me seal ei näe. Agressiivne on ikkagi Moskva," ütles Hurt.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: