Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Edgar Savisaarel amputeeriti jalg, seisund on väga kriitiline

{{1427108413000 | amCalendar}}
Foto: Mark Šandali / ERR

Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele tehti Tartus järjekordne operatsioon. Tänasel pressikonverentsil sai teatavaks, et lõikuse käigus amputeeriti Savisaarel veremürgistuse tõttu parem jalg ülaltpoolt põlve.

Tartu Ülikooli kliinikumi külalisprofessor erakorralises kirurgias Peep Talving teatas pressikonverentsil, et Savisaart tabanud infektsiooni põhjustaja on streptokokk ehk nn lihasööjabakter.

Savisaarel tekkis toksilise šoki sündroom, mille tulemusena on oluliselt kahjustatud mitmed organid, sealhulgas ka neerud, mistõttu vajab ta toetavat abi. Aparaadid aitavad neere töös hoida.

Arstide prognoosi järgi läheb Savisaar homme uuesti operatsioonile, kuid olukorra halvenemisel võidakse lõikus teha ka varem. Savisaarele on mitme päeva jooksul tehtud mitu operatsiooni. Talvingu sõnul ei paranenud tänase lõikusega patsiendi seisund ning see on jätkuvalt väga kriitiline. 

Tartu Ülikooli kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja Joel Starkopf rääkis, et Edgar Savisaar läks haiglasse kolmapäeva pärastlõunal. Tal oli halb enesetunne, nõrkus ja väsimus. Esialgsed sümptomid viitasid kopsupõletikule.

Selgus siiski, et Savisaarel oli jalavigastusest tingitud streptokokknakkus. Mikroobi päritolu pole teada, kuid kindel on, et ägeda haiguspuhangu põhjustas vähem kui sentimeetri pikkune kriimustus säärel. "Sääre peal olnud lihtne väike nahakriimustus on see, kust infektsioon on alguse saanud," sõnas Starkopf.

Savisaarel tekkis veremürgistus ning vajadus kiire operatsiooni järele. "Tal on toksilise šoki sündroom, mis tähendab seda, et veremürgistuse tulemusena on oluliselt kahjustatud mitmed organid, sealhulgas ka neerud. Ta vajab toetavat ravi," märkis Starkopf. Kliiniku juhataja täpsustas, et patsient ei ole mitte kunstlikus koomas, vaid narkoosis, mis aitab raviga seotud meditsiinitehnikat paremini taluda.

Täna hommikul kogunes arstide konsiilium, kes vaatas patsiendi üle. "Vaatasime haige üle ja otsus oli ühine, et haige peab minema lõikustuppa. Infektsioon vajab kirurgilist ravi," kinnitas Peep Talving.

Perekonda hoiatati kõige halvema võimaluse ehk amputatsiooni eest. "Saime aru, et koed on pöördumatult kahjustatud. Meie ühine otsus oli, et seda jäset ei saa säilitada," lausus Talving.

"See jäseme ja lihase lagunemine sisuliselt hoiab alal hulgiorganpuudulikkust. Ainuke võimalus elulemiseks - ainuke võimalus - on see, et me võtame selle infektsioonikolde ja laguneva lihaskolde ära," lisas Talving.

Talvingu sõnul proovisid operatsiooni läbi viinud kirurgid Edgar Savisaare jäset päästa, eemaldades kahjustada saanud pehmkude kiht-kihilt, kuid nähes, et see on võimatu, otsustati jalg amputeerida. Arstid pidasid enne täna hommikust operatsiooni amputatsiooni kõige mustemaks stsenaariumiks, mis siiski täitus.

Varem korduvalt sarnaseid operatsioone teinud Talving selgitas, et edasi viiakse patsienti iga päev operatsioonituppa ja vajadusel opereeritakse. Seda seni, kuni on selge, et nakkus enam edasi ei levi.

"Surmlõpe on väga tavaline selliste infektsioonide puhul ja haige üldseisund on väga kriitiline ja ma ei välista seda, aga me ootame nüüd paremaid füsioloogilisi näitajaid peale nakkuskolde eemaldamist," ütles Talving.

Edgar Savisaare seisund on väga kriitiline. Perekond andis nõusoleku tema terviseloo avaldamiseks.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal rääkis pressikonverentsil, et Tallinna linnapead asendab ametis abilinnapea Taavi Aas. Parlamenti puudutavate küsimustega Toobali sõnul praegu kiire ei ole. Emotsionaalselt võtavad erakonnakaaslased olukorda rahulikult. Tartus on meeleolud kesised, kõik suhtlevad omavahel pidevalt.

Viimati viibis Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea avalikkuse ees läinud nädala teisipäeval Eino Baskini matustel. Neljapäeval sai teatavaks, et Savisaart ravitakse Tartu Ülikooli kliinikumis intensiivravi osakonnas ning ta on kriitilises seisundis.

Keskerakonna aseesimehed Kadri Simson ja Enn Eesmaa otsustasid täna kutsuda erakonna juhatuse koosoleku kokku järgmiseks esmaspäevaks, 30. märtsiks.

Kell 16.15 toimus haiglas pressikonverents.

Pressikonverents. Fotod: Mark Šandali/ERR.

Toimetaja: Rain Kooli, Liis Velsker, Marju Himma, Taavi Eilat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: